Obsah
Riešenie vírusu alebo škodlivého softvéru v systéme Android sa môže javiť ako ohromujúce, ale je to skutočne ľahké. V tejto krátkej príručke na riešenie problémov vám ukážeme, ako sa vysporiadať s vírusom infikovaným telefónom Galaxy A9, ktorý sám odosiela správy SOS. Obrazovka zariadenia tiež náhodne zmení farbu na čiernu bez vstupu používateľa.
Problém: Galaxy A9 sama odosiela texty a SOS správy a obrazovka sama stmavne
Ahoj. Samsung Galaxy A9 som kúpil pred 5 dňami, telefón je vo veľmi dobrom stave, nemá škrabance. Teraz obrazovka každý deň stmavne. Telefón funguje, ale obrazovka nereaguje na dotyk a zostáva čierna. Obrazovka sa vráti, keď vykonám tvrdý reset. Nemyslím si, že je dobré robiť toľko tvrdých resetov do telefónu.
Tiež môj telefón odosiela SOS správy mojim kontaktom. Tento problém sa opakuje každý deň, vzal som telefón do laboratória, ale neopravili ho. Tušíte, čo môže spôsobiť problém a ako ho môžem opraviť? S Pozdravom.
Riešenie: Nie je normálne, aby Android neustále zobrazoval čiernu obrazovku. Musí to byť niečo, čo to spustí. Rovnaký dôvod môže byť príčinou, prečo váš prístroj odosiela textové správy sám. Naučte sa, ako riešiť tento problém, podľa našich návrhov.
Ako opraviť vírusom infikovaný Galaxy A9
Vaše zariadenie môže obsahovať vírus. Hlavným podozrivým z vašich problémov je pravdepodobne malware. Je úplne neobvyklé, že problémy, ktoré spomínate, majú úplne nové zariadenia. Niektoré typy malvéru môžu na odosielanie prémiových správ používať SMS alebo MMS zariadenia. Ak ste si úplne istí, že ste tieto správy neposlali svojim kontaktom alebo priateľom, dá sa predpokladať, že za to môže vírus. Žiadna legálna aplikácia nebude sama odosielať texty. Bez ohľadu na to, či je naše podozrenie správne alebo nie, by ste nemali prehliadnuť malware ako dôvod tohto podivného správania vo vašom telefóne.
Vytrite telefón (obnovenie výrobných nastavení). Prvým krokom pri riešení problémov, ktorý v tomto prípade chcete urobiť, je zabezpečenie čistenia zariadenia. Môžete to urobiť tak, že ho zotriete s obnovením továrenských nastavení. Po vyčistení telefónu by ste mali vyvinúť všetko úsilie, aby ste zabránili ďalšiemu infikovaniu zariadenia vírusom alebo škodlivým softvérom.
Pred obnovením továrenských nastavení telefónu si zálohujte súbory. Po obnovení už nechcete stratiť svoje fotografie, videá, kontakty, dokumenty a oveľa viac. Pri vytváraní zálohy vám odporúčame, aby ste na ňu použili aplikáciu Samsung Smart Switch.
Po zabezpečení zálohy obnovte továrenské nastavenia telefónu takto:
- Vypnite zariadenie. Toto je dôležité. Ak ju nemôžete vypnúť, nikdy nebudete môcť zaviesť do režimu obnovenia. Ak sa vám nedarí zariadenie pravidelne vypínať pomocou vypínača, počkajte, kým sa batéria telefónu nevybije. Potom telefón nabite 30 minút pred zavedením do režimu obnovy.
- Teraz stlačte a niekoľko sekúnd podržte tlačidlá napájania a zvýšenia hlasitosti.
- Keď sa zobrazí logo Samsung, uvoľnite tieto tlačidlá.
- Ďalej by sa mala zobraziť obrazovka s upozornením, ktorú stačí potvrdiť stlačením tlačidla zvýšenia hlasitosti.
- Mali by ste vstúpiť do režimu obnovy.
- V tomto režime klepnite na „Vymazať údaje / Obnoviť výrobné nastavenia“
- Potvrďte a vykonajte túto akciu.
- Po dokončení tejto akcie klepnite na „Reštartovať systém teraz“.
Ako zabrániť malvéru v telefóne Galaxy A9
Nainštalujte si antivírusovú aplikáciu. Teraz, keď ste zariadenie vyčistili, je ďalším krokom zabránenie nesprávnej aplikácii, ktorá mohla šíriť malware. Ak to chcete urobiť, najskôr sa musíte ubezpečiť, že je v zariadení spustená antivírusová aplikácia, až potom znova nainštalujte ostatné aplikácie. Vírusy alebo malware v systéme Android sa zvyčajne šíria prostredníctvom iných aplikácií. Odstránenie pôvodnej aplikácie, ktorá tento vírus šíri, môže niekedy odstrániť aj samotný vírus. Pretože identifikácia nesprávnej aplikácie zvyčajne vyžaduje čas a úsilie, mali by ste vyskúšať ľahší spôsob nainštalovaním antivírusovej aplikácie. Ak budete mať šťastie, antivírus, ktorý si nainštalujete, môže účinne čeliť zlej aplikácii a vírusu súčasne. Pamätajte, že táto trasa nemusí vždy fungovať, pretože medzi vývojármi antivírusov a vydavateľmi vírusov / škodlivých programov neustále prebieha hra na mačku. Na tejto stránke Obchodu Google Play nájdete zoznam bezplatných antivírusov, ktoré môžete vyskúšať. Určite do telefónu neinštalujte viac ako jednu antivírusovú aplikáciu, aby ste predišli problémom.
Unroot (voliteľné). Ak ste rootli svoj Galaxy A9, mohlo to znížiť zabezpečenie vášho zariadenia a umožniť tak škodlivým aplikáciám, aby sa samy nainštalovali. Rootovaním telefónu vlastne uľahčujete aplikáciám prístup k inak zabezpečeným častiam softvéru. Hackeri môžu potom nainštalovať ďalšie aplikácie, ktoré môžu uniesť systém a spôsobiť problémy, ktoré v súčasnosti máte. Nezabudnite telefón odblokovať, najmä ak nemôžete zaistiť bezpečnosť systému.
Zakorenenie sa odporúča iba pokročilým používateľom, ktorí vedia, ako zvládnuť situácie, ktoré predstavujú bezpečnostné riziká. Ak ste v systéme Android nováčikom alebo o ňom vôbec neviete, bude lepšie, keď svoje zariadenie nikdy nebudete rootovať.
Sledujte v núdzovom režime. Ak nechcete obnoviť výrobné nastavenia hneď, môžete tiež vyskúšať, či aplikáciu, ktorá spôsobuje problém, môžete odstrániť v bezpečnom režime. Ak ste si všimli, že problémy začali po nainštalovaní aplikácie, skúste najskôr túto aplikáciu odstrániť a zistiť, ako to funguje. Ak problémy potom zmiznú, zachránili ste sa pred ďalším riešením problémov. Ak sa však nič nezmení, mali by ste pokračovať a zaviesť telefón do núdzového režimu. V tomto režime budú pozastavené všetky aplikácie tretích strán vrátane potenciálneho škodlivého softvéru. Ak obrazovka funguje v bezpečnom režime normálne, ale nie v normálnom režime, môžete sa staviť, že to spôsobuje aplikácia. Tu sú kroky, ako reštartovať zariadenie do bezpečného režimu:
- Vypnite zariadenie.
- Stlačte a podržte vypínač po obrazovke s menom modelu.
- Keď sa na obrazovke zobrazí „SAMSUNG“, uvoľnite vypínač.
- Ihneď po uvoľnení vypínača stlačte a podržte kláves zníženia hlasitosti.
- Podržte stlačené tlačidlo zníženia hlasitosti, kým sa zariadenie nedokončí.
- Núdzový režim sa zobrazí v ľavom dolnom rohu obrazovky.
- Keď sa zobrazí Núdzový režim, uvoľnite tlačidlo zníženia hlasitosti.
Ak chcete zistiť, ktorá z vašich aplikácií spôsobuje problémy, mali by ste telefón zaviesť späť do bezpečného režimu a postupovať podľa týchto krokov:
- Spustite počítač do bezpečného režimu.
- Skontrolujte problém.
- Keď potvrdíte, že je na vine aplikácia tretej strany, môžete začať odinštalovať aplikácie jednotlivo. Navrhujeme, aby ste začali s najnovšími, ktoré ste pridali.
- Po odinštalovaní aplikácie reštartujte telefón do normálneho režimu a skontrolujte problém.
- Ak je váš Galaxy A9 stále problematický, opakujte kroky 1 až 4, kým nezistíte zdroj problému.
Ako sa vyhnúť malvéru. Pokiaľ ide o prevenciu škodlivého softvéru v systéme Android, musíte urobiť niekoľko spôsobov.
Najskôr sa chcete ubezpečiť, že vynaložíte všetko úsilie na to, aby ste svoje aplikácie dobre skontrolovali. Chcem tým povedať, akú aplikáciu si mám nainštalovať, a skontrolovať, či je od renomovaného zdroja. Táto úloha padá na vás. Nie všetky aplikácie pochádzajúce z Obchodu Google Play a webov tretích strán sú bezpečné. Niektoré sú navrhnuté tak, aby legitímne lákali používateľov na ich inštaláciu. Po nejakom čase sa aplikácia zmení na zlovestnú formu a spôsobí problémy. Ostatné aplikácie môžu byť jemné, pretože slúžia na odcudzenie informácií zo zariadenia. Môžu prísť a odísť.
Ak nepreverujete, ktoré aplikácie si do systému správne inštalujete, je veľká šanca, že s najväčšou pravdepodobnosťou skončíte s napadnutým systémom. Netreba dodávať, že je vašou zodpovednosťou zabezpečiť, aby sa do vášho telefónu pridávali iba dobré aplikácie. Po obnovení továrenských nastavení nezabudnite nainštalovať aplikácie jednotlivo. Snažte sa inštalovať oficiálne aplikácie iba od renomovaných spoločností a vyhýbajte sa produktom od neznámych vývojárov. Ak si nie ste istí, či aplikácii môžete dôverovať alebo nie, navštívte jej stránku na stiahnutie v Obchode Play a skontrolujte recenzie od ostatných používateľov. Môžete tiež rýchlo vyhľadať v službe Google a zistiť, či je uvedená aplikácia známym malvérom.
Po druhé, chcete byť opatrní pri webových stránkach, ktoré vo svojom zariadení navštevujete. Niektoré webové stránky môžu byť nastražené. To isté platí, keď kliknete na odkaz v e-mailoch. Spravidla navštevujte iba webové stránky, o ktorých viete, že sú od renomovanej spoločnosti.
Po tretie, chcete udržiavať systém aktualizovaný. Aktualizovaný operačný systém a aplikácie znižujú pravdepodobnosť chýb a bezpečnostných hrozieb.
Nakoniec chcete mať dobre fungujúcu antivírusovú aplikáciu, podobne ako to diskutujeme vyššie.
Záver
Ak si myslíte, že zariadenie bolo infikované malvérom, je vždy dobré problém vyriešiť okamžite vyčistením alebo utieraním telefónu s obnovením továrenských nastavení. Ak bol softvér telefónu upravený alebo ste ho zakorenili, mali by ste všetko vrátiť na sklad a spustiť iba oficiálny softvér. Keď to urobíte, môžete pokračovať a postupovať podľa našich tipov, aby ste znížili pravdepodobnosť opätovného preniknutia malvéru do vášho zariadenia.