Facebook nedávno potvrdil, že veľký hack 2018 je horší, než sa očakávalo, a že údaje z takmer 30 miliónov používateľov boli ukradnuté. Ak vás zaujíma, či bol váš Facebook hacknutý a čo by ste mali urobiť ďalej, tak sme sa na vás vzťahovali. Vlastne, tu je päť vecí, ktoré by ste mali urobiť práve teraz.
25. septembra našiel Facebook porušenie, čo naznačuje, že útočníci použili zraniteľnosť vo funkcii „Zobraziť ako“, ktorá vám umožňuje zobraziť váš profil tak, ako ho vidia ostatní. Potom hackeri ukradli tokeny prístupu k účtu a užívateľské údaje.
Nižšie vám objasníme, aké prístupové tokeny sú, ako sa môžete dozvedieť, či ste ovplyvnený a aké kroky teraz prijať.
- Facebook nedávno ohlásil bezpečnostné využitie, ktoré postihuje viac ako 50 miliónov používateľov
- Ako preventívne opatrenie bolo 90 miliónov používateľov automaticky odhlásených zo svojho účtu a museli sa prihlásiť ručne.
- Zdá sa, že heslá boli nie ovplyvnená.
- aktualizácia: Dňa 12. októbra Facebook potvrdil 30 miliónov používateľov údaje a informácie boli odcudzené
Ak ste boli požiadaný prihláste sa na Facebook Koncom septembra bol váš účet pravdepodobne napadnutý. Spoločnosť minulý mesiac automaticky odhlásila približne 90 miliónov účtov. To zahŕňa aplikácie, webové stránky a aplikácie tretích strán alebo služby.
Prečítajte si: Ako zastaviť Facebook z prístupu k kontaktom, zoznamom hovorov a textom
Práve keď sme si mysleli, že správy sa nemôžu zhoršiť, 12. októbra 2018 Facebook znížil počet hackerov z 50 miliónov na 30 miliónov. Týchto 30 miliónov používateľov však malo ohrozené údaje a osobné údaje, Vrátane, ale nielen, rozsiahlych osobných informácií, miest, kde ste sa prihlásili, nedávnych výsledkov vyhľadávania FB, histórie prehliadania a dokonca aj mesta, v ktorom žijete. Okrem toho hackeri pristupovali k menám, kontaktom a ďalším osobným informáciám vo výške približne 15 miliónov z týchto 30 osôb. miliónov účtov. Zástupca povedal, že hackeri nezískali prístup k finančným informáciám, ako sú čísla kreditných kariet.
Aspoň bezpečnostný tím už opravil zraniteľnosť, takže je to dobrý začiatok.
5: Čo robiť hneď teraz
To nie je dobrá správa, ale príbeh sa stále vyvíja a Facebook pokračuje vo vyšetrovaní s pomocou FBI. To znamená, že teraz môžete podniknúť kroky na zabezpečenie svojho účtu a účtu.
Krok 1: Skontrolujte, či vaše údaje boli ukradnuté
Spoločnosť má našťastie pre používateľov služby Facebook možnosť rýchlo skontrolovať a zistiť, či sú ovplyvnené. Ak chcete zistiť, či boli vaše údaje odcudzené, prejdite na odkaz Centrum pomoci služby Facebook. Tento odkaz vám poskytne viac informácií o situácii a v dolnej časti sa potvrdí, že ste boli alebo neboli ovplyvnení týmto bezpečnostným incidentom.
Krok 2: Prihláste sa všade
Ako preventívne opatrenie sa môžete odhlásiť z Facebooku všade.To znamená, že aplikácia, webové stránky, prehliadače, služby tretích strán, doplnky a ďalšie. Odhláste sa zo všetkého, zmeňte heslo a začnite znova. Odporúčame všetkým, aby to robili hneď.
V nastaveniach prejdite do sekcie Prihlásenie a zabezpečenie služby Facebook. Zobrazí sa zoznam všetkých miest alebo služieb, v ktorých ste prihlásení do sociálnej siete. V podstate, kde sa tieto prístupové tokeny používajú. Môžete sa odhlásiť jeden po druhom, alebo spoločnosť dokonca ponúka možnosť jedným kliknutím sa odhlásiť z nich naraz. Prezrite si zoznam a zistite, či došlo k podozrivým prihláseniam.
Ďalej klepnite na „Aplikácie a webové stránky“ v tom istom menu bezpečnostných nastavení. Tu nájdete zoznam každej aplikácie, ktorá sa môže prihlásiť pomocou služby Facebook. Odporúčame odhlásiť sa aj každému z nich. Nové prehľady potvrdzujú, že zraniteľnosť na Facebooku potenciálne poskytla hackerom prístup k prihlasovacím aplikáciám tretích strán, ako je napríklad Instagram, WhatsApp, Tinder, hry a ďalšie. Je to veľa súkromných informácií, ktoré by mohli byť k dispozícii. Takže áno, odhláste sa z pripojenej aplikácie alebo služby a potom zmeňte heslo ASAP.
Krok 3: Zmena hesla
Po kontrole podozrivých pokusov o prihlásenie, odhlásení a vykonaní niekoľkých ďalších vecí budete chcieť okamžite zmeniť svoje heslo. Heslo Facebook môžete zmeniť kliknutím sem. Kým ste na tom, vyberte si niečo silné alebo ťažké odhadnúť, a možno zmeniť svoje tajné otázky, ak je to možné.
Zároveň odporúčame zmeniť heslá na všetkých stránkach, ktoré používajú rovnaké heslo. Toto je chyba, ktorú robia milióny používateľov. Nikdy nepoužívajte rovnaké heslo, ktoré sa ľahko zapamätá, najmä pre každú webovú stránku. Mali by ste použiť iné heslo pre každú z týchto situácií.
Krok 4: Použite Správcu hesiel
Zapamätať si iné heslo pre desiatky webových stránok a služieb, ktoré používame na dennej báze, nie je malá úloha. Preto odporúčame správcu hesiel ako LastPass alebo 1Password. Tieto kombinujú jedinečné heslá pre každú lokalitu, uložia ich a potom vygenerujú jedno jedinečné a bezpečné heslo. Jeden, ktorý je kombináciou písmen, čísel, slov a ďalších.
To je niečo, čo by milióny užívateľov mali zvážiť v oboch smeroch.
Krok 5: Dvojfaktorové overovanie
Aj keď ste už v ponuke nastavení, odporúčame povoliť dvojfaktorovú autentifikáciu. To v podstate pridáva do vášho účtu druhú vrstvu zabezpečenia. Pri každom pokuse o prihlásenie Facebook vám pošleme e-mail, textovú správu alebo podobný typ komunikácie. Význam hackerov sa môže dostať len cez jednu fázu procesu prihlásenia.
Postup zapnutia dvojfaktorovej autentifikácie na Facebooku. Ak tak urobíte, môžete dokonca použiť aplikáciu na overovanie pravosti, aby ste získali väčšiu bezpečnosť a súkromie.
Aké sú prístupové tokeny služby Facebook?
Dlhý príbeh krátky, prístupové tokeny sú jedinečné reťazce čísel používaných na identifikáciu jednotlivcov, aplikácií alebo stránok na Facebooku. Sú to tiež aplikácie, ktoré používajú aplikácie a služby tretích strán na prístup k vašej stránke a informáciám na Facebooku. V podstate ide o digitálne kľúče, takže pri každom použití aplikácie nemusíte znova zadávať heslo.
Hackeri pristupovali k aspoň 30 miliónom prístupových tokenov z používateľských kont Facebook. Facebook však odstránil (odhlásil) 90 miliónov účtov, ktoré použili funkciu „Zobraziť ako“ v poslednom roku. Hackeri potom použili tieto prístupové tokeny na prihlásenie k takmer 30 miliónom účtov a zaplnili osobné údaje, údaje o polohe, kontakty a ďalšie.
Záverečné myšlienky
Na záver Facebook potvrdil, že ide o prebiehajúce vyšetrovanie a stále sa snažia lepšie porozumieť všetkým detailom a všetkým, čo sa stalo. Ak sa teda dozvedia viac alebo sa zmenia fakty, aktualizujú používateľov. Spoločnosť zatiaľ nehovorila, čo motivovalo hackerov, ale vylúčilo presvedčenie, že hack súvisí s novembrovými voľbami v polovici obdobia - ale to samozrejme povedali.
Pri zavieraní buďte opatrní, pokiaľ ide o váš účet na Facebooku, zmeňte heslo a ak je to možné, použite niektoré prísnejšie bezpečnostné opatrenia.
A ak všetko ostatné zlyhá, stačí odstrániť svoj účet na Facebooku.