Obsah
Dopravcovia práve teraz zavádzajú celonárodné bezdrôtové technológie 5G. K dispozícii sú iba vybrané mestá s bezdrôtovou frekvenciou. Spravidla ide o primerane husté mestá s dostatkom ľudí. Ak teda žijete vo väčšom meste, pravdepodobne čoskoro alebo už budete mať vysoké rýchlosti, ktoré ponúka 5G. Ak ste však zvyšok krajiny, odhady hovoria, že bude trvať pár rokov, kým bude 5G plne k dispozícii na celoštátnej úrovni.
Nechcete čakať tak dlho, aby ste to zažili na vlastnej koži, ale nie je veľa možností. Preto vám môžeme aspoň ukázať, aká rýchla bude bezdrôtová frekvencia na papieri. Poďme sa ponoriť priamo do toho.
Aké rýchle je 5G?
Medzi dátovými rýchlosťami 5G v reálnom čase a požiadavkami požadovanými v technickom liste je vždy rozdiel. Hárok so špecifikáciami je nevyhnutný, pretože na to, aby mohol byť klasifikovaný ako technológia 5G, existuje súbor noriem stanovených vládnymi orgánmi, ktoré je potrebné dodržiavať. Primárnymi špecifikáciami, ktoré je potrebné dodržiavať, sú rýchlosť nahrávania a sťahovania.
Špičková rýchlosť sťahovania 5G
5G musí podporovať aminimummaximálna rýchlosť sťahovania. Stanovené štandardy požadujú rýchlosť 2,5 GB / s (gigabajty za sekundu). Mnoho štandardov, ktoré vidíte, môže vyžadovať rýchlosť 20 Gb za sekundu, ale toto je skutočne v giggebity, nie gigabajtov. Rozdelením na rýchlosti, ktoré skutočne uvidíte a už ste v nich zvyknutí, je štandardná hodnota 2,5gigabajtovza sekundu.
Špičková rýchlosť nahrávania 5G
Skutočné požiadavky na nahrávanie sú oproti požiadavkám na stiahnutie polovičné. Štandardy požadujú rýchlosť 1,25 gigabajtu za sekundu. A toto je rovnaké pravidlo ako vyššie - požadované rýchlosti nahrávania sú skutočné 10 Gb za sekundu, ale tie sú vbity, niebajtov. 1,25 gigabajtov za sekundu sú skutočné rýchlosti, ktoré spotrebitelia poznajú v skutočnom svete.
Požiadavky na latenciu
Pretože 5G tiež trochu zlepšuje latenciu, riadiace orgány stanovili aj minimálne požiadavky na latenciu. Minimálna požiadavka je 4ms, ale v niektorých aplikáciách zariadení by mohla klesnúť až na 1ms.Čo skutočné rýchlosti?
Ako všetci vieme, rýchlosti inzerované na papieri sa nikdy nepremietajú do toho, čo zažívame v skutočnom svete. Keď začnete vrhať na seba ďalšie faktory - napríklad zdieľanie siete s ostatnými používateľmi - skutočné rýchlosti nikdy nebudú také vysoké ako vaše najvyššie rýchlosti.
Bunkové veže všeobecne podporujú jeden milión zariadení na jeden kilometer štvorcový a potom musí sieť rovnomerne rozdeliť medzi všetky tieto zariadenia. Pokiaľ sa vám teda nejako nepodarí splniť všetky perfektné faktory, bude ťažké dosiahnuť tieto špičkové rýchlosti.
To znamená, že spoločnosť Three UK odhaduje, že jej používatelia zažijú rýchlosť v reálnom svete až 100 megabitov za sekundu, čo predstavuje 12,5 megabajtov za sekundu. Tieto čísla sa budú dosť líšiť, najmä keď prechádzate od porovnávania rýchlostí Spojeného kráľovstva s USA. Do týchto čísel je započítané aj umiestnenie, zariadenia a vybavenie.
Napríklad T-Mobile odhaduje oveľa rýchlejšie rýchlosti na 450 megabitov za sekundu, čo je zhruba 56 megabajtov za sekundu.
Aké rýchle je 5G v porovnaní s LTE?
Čo ak porovnáme rýchlosti 5G so súčasnými rýchlosťami LTE? V súčasnosti dosahuje rýchlosť LTE rýchlosť okolo 100 megabitov za sekundu, zatiaľ čo - ako už bolo spomenuté vyššie, je 5G dimenzovaná na rýchlosť až 20 gigabitov za sekundu. To znamená, že aj na papieri je 5G oveľa rýchlejší. Nie sú to skutočné rýchlosti, ktoré zažijete, ale znamená to, že pokiaľ ide o technológiu 5G, existuje oveľa väčší potenciál.
Verdikt
Ako vidíte, 5G je mimoriadne rýchle a väčšina dopravcov súťaží o tom, že ako prví v Spojených štátoch ponúknu bezdrôtovú frekvenciu zákazníkom všade na svete. Je to rýchle, ale to nie je jediné významné zlepšenie - 5G má tiež niekoľko významných zlepšení v pingu a latencii. Vytváranie bezdrôtovej komunikácie medzi zariadeniami je o to jednoduchšie.
Stojí za zmienku, že aj keď má 5G priniesť nejaké rýchle rýchlosti do tabuľky - rovnako ako vylepšený ping a latenciu - 4G LTE ešte stále musí naplno vidieť svoj plný potenciál. Analytici odhadujú, že to bude medzi rokmi 2024 a 2025, kým neuvidíme maximum, ktoré 4G LTE dokáže, takže aj keď nemáte v pláne vyzdvihnúť smartfón s podporou 5G, so súčasným ešte treba prísť s veľkými vecami 4G LTE frekvencie.