Obsah
- Neúčinná optimalizácia klienta
- Používanie rôznych typov sietí
- Obmedzenia šírky pásma
- Zlá správa pamäte
- Lackasaidálne ladenie
- Problémy s nezlučiteľnosťou
- Spojte sa s nami
Keďže inteligentné zariadenia v posledných rokoch zaplavili náš svet, zvykli sme si, že niektoré aplikácie budú prechádzať našim každodenným životom a často sa spoliehame na to, že im niektoré aplikácie budú prechádzať. S množstvom týchto aplikácií prichádza aj problém spoľahlivosti. V dnešnej dobe nie je nezvyčajné občasné zlyhanie aplikácie. Niektorí ľudia môžu mať tento problém veľa, zatiaľ čo iní môžu trpieť každý týždeň iba zriedka. Faktom však zostáva: zlyhanie aplikácií! Ale prečo?
Nižšie uvádzame niektoré z najbežnejších dôvodov, prečo aplikácie v našich pomôckach náhle v nevhodných časoch zamrznú.
Neúčinná optimalizácia klienta
Aplikácie s chybami v dizajne rozhrania, ktoré vedú k zlej správe zdrojov, majú tendenciu zlyhávať. Ak vývojár nemá záujem na možnostiach zariadenia, na ktorom je aplikácia určená, môže byť táto aplikácia zdrojom problémov a neustálym zdrojom frustrácie používateľov. Existujú postupy, ktoré minimalizujú, ako aplikácia spravuje zdroje, ale ak vývojár zaostrí alebo ich implementáciu nepodarí, nemusí to vždy zostať nepovšimnuté.
Napríklad je potrebné použiť algoritmy kompresie obrázkov, aby ste sa uistili, že veľkosť súboru fotografií nie je príliš veľká. Dobrý vývojár musí brať do úvahy, že nie všetci majitelia inteligentných zariadení majú neustále stúpajúcu rýchlosť internetu. Pretože veľa aplikácií dnes musí pravidelne vytvárať spojenie so vzdialeným serverom, aby fungovalo, vývojári by mali brať do úvahy vzťah medzi udalosťami, ktoré sa dejú na obrazovke, a skutočnými schopnosťami zariadenia. Chybný výpočet v tomto aspekte môže významne ovplyvniť to, ako sa chová aplikácia po jej vydaní.
Používanie rôznych typov sietí
Zažili ste zlyhanie aplikácie po zmene sieťového pripojenia na mobilné dáta alebo Wi-Fi? Aj keď väčšina vlajkových telefónov, ako napríklad série Samsung Galaxy, má zabudovanú funkciu automatického prepínania sietí, ktorá umožňuje plynulý prechod prepínača pripojenia a minimalizuje stratu dát, niektoré aplikácie môžu po väčšinu času trpieť problémami so stabilitou. Tento problém je tu už niekoľko rokov a odpoveď na neho leží na pleciach vývojárov aj spoločnosti Google, tvorcu Androidu. Zdá sa však, že nikto nenašiel efektívnejšie riešenie.
Ak chcete zabrániť zlyhaniu aplikácie, najskôr ju prepnite pred prepnutím na iný typ siete.
Obmedzenia šírky pásma
Ďalším dôvodom, prečo sa aplikácia nepodarí načítať, zamrzne a nakoniec zomrie, je prípad, keď je príjem obmedzený na žiadnu šírku pásma. Nespoľahlivé pripojenie často vedie k poškodeniu medzipamäte, pretože aplikácia môže v procese načítať zlé údaje. Niektoré aplikácie môžu doma fungovať skvele, pretože jedna s najväčšou pravdepodobnosťou používa stabilnejšiu konektivitu WI-Fi, ale akonáhle narazíte na cestu a prepnete na mobilné dáta, práve vtedy začnú skutočné problémy. Vývojári by si mali dávať pozor na túto možnosť, ale toto je často jeden z najčastejšie vynechaných aspektov pri vytváraní aplikácií.
Ak ste si všimli, že určitá aplikácia má tendenciu konať pomaly alebo zlyhať, keď používate špinavé mobilné pripojenie, vyhradte si vinu na vývojárovi. Dobrá aplikácia by mala spoľahlivo fungovať so stabilným pripojením alebo bez neho.
Zlá správa pamäte
Jednou z hlavných výziev vývojárov systému Android je zabezpečiť, aby ich aplikácia fungovala dobre na obrovskom množstve zariadení. Niektoré aplikácie môžu fungovať dobre v HTC One M9, ale nie v Samsung Galaxy S2 len preto, že obe zariadenia majú veľkú priepasť, pokiaľ ide o rýchlosť procesora a výkon procesora. To však neznamená, že novšie a rýchlejšie zariadenia zaručujú aplikácie bez zlyhania. Ak spustenie aplikácie trvá viac ako 5 sekúnd, operačný systém ju zvyčajne zabije. Používatelia to vnímajú ako zlyhanie.
Lackasaidálne ladenie
Spusteným aplikáciám môže počas výroby chýbať správne ladenie, takže keď sú pridané nové funkcie, niektoré časti nemusia neskôr fungovať tak, ako by mali. V skutočnosti je veľká časť zlyhaní aplikácie spôsobená ľudskou chybou. Nesprávne kódovanie a priradenie odkazu na neexistujúcu premennú vedie často k závažnej chybe nazývanej chyba nulového ukazovateľa. Napríklad, ak vývojár nie je opatrný pri predvídaní toho, čo sa môže pokaziť, môže to mať za následok nulový ukazovateľ. Toto sa prejaví, keď aplikácia náhle prestala reagovať.
Problémy s nezlučiteľnosťou
Momentálne je takmer nemožné, aby vývojár testoval aplikáciu na všetkých aktívne fungujúcich zariadeniach z dôvodu fragmentácie. Preto si niektoré aplikácie v iných zariadeniach počínajú tak dobre, zatiaľ čo niektoré fungujú úplne opačne. Testovanie je nielen časovo náročné, ale aj finančne nenáročné, najmä pre vývojárov, ktorí sa potýkajú s problémami.
Problémy s kompatibilitou sa objavia aj pri novej významnej aktualizácii operačného systému. Nemali by ste byť prekvapení, ak sa vám niektoré z vašich aplikácií javia spoľahlivejšie, keď ste po inštalácii aplikácie Lollipop používali KitKat.
Týmto sa končí naša krátka diskusia o dôvodoch zlyhania aplikácií pre Android. Dúfame, že vás trochu poučili, prečo sa tento problém stále vyskytuje, aj keď sú smartphony čoraz rýchlejšie a výkonnejšie. Pamätajte, že vytváranie aplikácií je zložitá záležitosť a v tomto obchode existujú milióny, ak nie miliardy možných bodov zlyhania. Ak narazíte na zdanlivo jedinečný problém s konkrétnou aplikáciou, pokúste sa pomôcť vývojárovi tým, že mu dáte vedieť buď odoslaním správy, alebo priamo kontaktovaním.
Pozri tiež Prečo Android Lollipop spôsobuje problémy
Spojte sa s nami
Ak patríte k používateľom, ktorí narazia na problém so zariadením, dajte nám vedieť. Riešenie problémov so systémom Android ponúkame zadarmo, takže ak máte problém so zariadením Android, jednoducho vyplňte krátky dotazník v tento odkaz a naše odpovede sa pokúsime zverejniť v ďalších príspevkoch. Nemôžeme zaručiť rýchlu odpoveď, takže ak je váš problém citlivý na čas, nájdite iný spôsob riešenia problému.
Pri popise vášho problému buďte čo najpodrobnejší, aby sme mohli ľahko určiť príslušné riešenie. Ak môžete, uveďte presné chybové správy, ktoré dostávate, aby ste získali predstavu, kde začať. Ak ste už predtým, ako nám pošlete e-mail, vyskúšali niektoré kroky na riešenie problémov, nezabudnite ich spomenúť, aby sme ich mohli v odpovediach preskočiť.
TheDroidGuy má tiež prítomnosť v sociálnych sieťach, takže možno budete chcieť komunikovať s našou komunitou na našich stránkach na Facebooku a Google+.
Za nákup prostredníctvom našich odkazov dostaneme províziu z predaja. Uč sa viac.