Obsah
- Prejdite si staré súbory a aplikácie
- Zálohujte si svoj MacBook
- Údržba položiek na prihlásenie
- Pravidelne reštartujte váš MacBook
- Vyhýbajte sa väčšine aplikácií s vyladením
MacBooky sú jedny z najefektívnejších notebookov na trhu, ale vyžaduje si od používateľa určité úsilie. Tu je päť úloh údržby MacBooku, ktoré by ste mali pravidelne vykonávať.
Autá potrebujú pravidelnú výmenu oleja. Po toľkom hraní je potrebné nástroje naladiť. Dokonca aj ľudia potrebujú vykonať určitú údržbu svojho tela, aby si udržali špičkovú formu. MacBooks potrebujú rovnakú pravidelnú starostlivosť, aby fungovali hladko.
Mnohokrát si používatelia MacBook jednoducho kúpia, ale jeho údržba počas celej jeho životnosti si nevyžaduje nijaký čas. Z tohto dôvodu sa hromadia aplikácie, všade sú rozmiestnené náhodné súbory a to všetko MacBook zabíja, takže je s ním práca pomalá a pomalá.
Avšak len málo času stráveného údržbou vášho zariadenia - aj keď je to len raz za mesiac - je skvelý spôsob, ako zrýchliť váš MacBook a udržiavať ho v skvelej kondícii, aby vydržal čo najdlhšie.
Takže bez ďalších okolkov je tu niekoľko úloh údržby, ktoré by ste na svojom MacBooku mali pravidelne vykonávať.
Prejdite si staré súbory a aplikácie
Je viac než pravdepodobné, že máte veľa aplikácií, ktoré ste si nainštalovali a použili iba raz na nejaký špeciálny účel. Tieto aplikácie sú teraz zbytočné a vo vašom MacBooku iba zaberajú cenné miesto na disku.
Otvorte okno Finder a kliknite na Aplikácie v bočnom paneli. Zobrazí sa zoznam všetkých aplikácií, ktoré ste nainštalovali. Ak uvidíte aplikáciu, ktorú už nepoužívate, môžete ju myšou presunúť do koša.
Je tiež dobré urobiť to isté so všeobecnými súbormi. V priebehu rokov budete sťahovať a zhromažďovať množstvo rôznych súborov vrátane inštalačných súborov .DMG pre aplikácie. Tieto však môžu vytvoriť a zmeniť váš MacBook na neorganizovaný neporiadok. Ak vaša pracovná plocha vyzerá ako digitálne tornádo, ktoré ňou práve prešlo, je pravdepodobne čas ju vyčistiť.
Zvyčajne rád prechádzam svoje aplikácie a súbory asi raz za mesiac a zbavím sa všetkého, čo už nepotrebujem.
Ak bezpodmienečne musíte súbor uchovať, ale zvlášť k nemu nemusíte pristupovať, vložte ho na externú jednotku alebo flash disk, aby ste ich mali mimo dohľadu, ale stále ste k dispozícii, kedykoľvek ich potrebujete.
Zálohujte si svoj MacBook
Táto je takmer samozrejmá, ale stále je potrebné povedať. Svoj MacBook pravidelne zálohujte, aby ste v prípade, že sa mu stane niečo zlé, nestratili žiadne súbory.
Nakoniec záleží na vás, ako často chcete zálohovať váš MacBook, ale čím častejšie to budete robiť, tým lepšie vám to pôjde. Môžete ľahko nastaviť Time Machine tak, aby každý deň automaticky zálohoval váš MacBook na externý pevný disk, alebo môžete experimentovať s inými možnosťami zálohovania.
Zálohovanie počítača je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré musíte urobiť, pokiaľ ide o údržbu vašich zariadení. Hádame, že je to miesto, kde sa nachádza väčšina vašich fotografií, videí, hudby a skoro všetkých vašich ďalších súborov. Ak by sa vášmu počítaču niečo stalo, napríklad zlyhal pevný disk, stratili by ste úplne všetko, pokiaľ by ste nemali všetky tieto súbory boli zálohované.
Údržba položiek na prihlásenie
Zakaždým, keď na svojom MacBooku nainštalujete novú aplikáciu, môže sa pridať do zoznamu položiek, ktoré sa automaticky spustia pri každom spustení vášho MacBooku. Samotný to nie je obrovský problém, ale čím viac položiek sa do zoznamu dostane, tým pomalší bude váš MacBook pri bootovaní, pretože má všetky tieto aplikácie, ktoré je potrebné otvoriť a načítať.
Sprístupniť Predvoľby systému, kliknite na Používatelia a skupinya potom kliknite na ikonu Prihlasovacie položky kartu smerom hore. Pred pokračovaním v úprave zoznamu bude pravdepodobne potrebné vykonať zmeny kliknutím na visací zámok v ľavom dolnom rohu a zadaním hesla správcu.
Ak chcete položku zo zoznamu odstrániť, jednoducho na ňu kliknite a potom ju odstráňte kliknutím na ikonu mínus. Poof! Dúfajme, že by to malo urýchliť bootovanie vášho MacBooku.
Robím to rád asi raz za mesiac, popri prechádzaní staršími aplikáciami, ktoré už nepoužívam.
Pravidelne reštartujte váš MacBook
Vďaka spôsobu, akým sa dnes vyrábajú MacBooky, spolu s tým, ako sa používajú, zriedka skutočne vypneme vaše MacBooky na konci každého dňa a namiesto toho ich iba uspíme, aby sme na ne nemuseli čakať naštartovať sa ráno.
Je však dobré MacBook raz za týždeň vypnúť a reštartovať. Toto je ekvivalent reštartu smerovača, aby ste ho vyčistili a znovu spustili.
Reštartovanie MacBooku vyčistí RAM a uvoľní ju, aby ste mali čistý štít. Preto veľa počítačových technikov odporučí reštartovať počítač, ak máte s ním problémy, pretože dokáže vyčistiť akýkoľvek šum a dať mu nový štart.
Vyhýbajte sa väčšine aplikácií s vyladením
Existuje veľa aplikácií pre Mac, ktoré tvrdia, že vyladia váš Mac a zabezpečia jeho plynulejší chod, s týmito tvrdeniami však musíte byť opatrní.
Jedným z najväčších vinníkov sú aplikácie, ktoré uvoľňujú RAM, aby mohol váš MacBook bežať efektívnejšie, ale naozaj sa len trápia s prirodzeným procesom, ktorý OS X používa na správu pamäte, takže je lepšie nepoužívať aplikácie, ktoré sa s týmto procesom trápia.
Aplikácie ako Onyx a CCleaner sú však dobré aplikácie, ktoré sa dajú spustiť približne raz za mesiac.
Onyx robí niekoľko rôznych vecí, napríklad overuje spúšťací disk a štruktúru svojich systémových súborov, aby v systéme neboli chyby. Obslužný program tiež môže spúšťať rôzne úlohy údržby systému a mazať nechcené a nepotrebné súbory, aby uvoľnil miesto na disku.
Pokiaľ ide o CCleaner, má ľahko pochopiteľné používateľské rozhranie, ktoré vám umožní zbaviť sa skrytých dočasných súborov, ktoré už aplikácie vo vašom počítači Mac nepoužívajú. V aplikácii stačí zaškrtnúť položky, ktoré chcete vymazať, a potom kliknúť Analyzovať aby ste videli, koľko miesta pri mazaní týchto súborov by ušetrilo. Ak ste s tým spokojní, kliknite Spustite Cleaner a nechajte aplikáciu, nech robí veci.