Tí z vás, ktorí si prečítali prvú časť bežných základných príkazov terminálu pre Android, ktoré by mal každý vlastník Androidu vedieť, sú si vedomí, že sme uviedli päť základných príkazov terminálu, ktoré by mali vlastníci zariadení vedieť. Len pre rekapituláciu to boli: príkaz adb devices, príkaz adb push, príkaz adb pull, príkaz adb reboot a príkaz adb reboot - bootloader a reboot recovery. Tento článok pojednáva o zvyšných piatich príkazoch terminálu, konkrétne: príkaz fastboot devices, príkaz fastboot OEM unlock, príkaz adb shell, príkaz adb install a nakoniec príkaz adb logcat.
6. Príkaz Fastboot Devices
Android Debug Bridge (adb) už nefunguje, keď používatelia pracujú na bootloaderi. Používatelia systému Android, ktorí sa nenachádzajú vo svojich zariadeniach so zavedenými ladiacimi nástrojmi, s ktorými nie sú aktívne komunikujúce, preto nemajú inú alternatívu, ako použiť namiesto príkazu adb príkaz fastboot. Fastboot je všeobecne najsilnejším nástrojom, ktorý je k dispozícii pre zariadenie so systémom Android, ale zvyčajne je možné pozorovať, že väčšina zariadení s Androidom nemá túto funkciu povolenú.
7. Príkaz Fastboot OEM Unlock
Príkaz na odomknutie OEM (výrobca originálneho vybavenia), ktorý väčšina používateľov považuje za svätý grál príkazov pre systém Android a pomáha používateľom robiť jednu vec a jednu vec samostatne - odomykanie zariadení Nexus (alebo zariadení HTC pomocou oficiálneho nástroja HTC RUU). Pre tých z vás, ktorí používajú zariadenia od rôznych výrobcov, sa tento príkaz terminálu Androidu nebude vzťahovať na vás. Takíto jednotlivci si musia zaobstarať iný nástroj alebo spôsob odblokovania vecí, napr.prostredníctvom použitia ODIN (počítačový softvérový program používaný spoločnosťou Samsung pri inštalácii iného firmvéru na zariadenia cez USB), .sbf (binárne súbory systému) alebo RUU (ROM Update Utility).
Tento článok obsahuje príkaz Fastboot OEM Unlock Command ako jeden zo základných príkazov terminálu, ktorý by mal poznať každý vlastník systému Android, pretože aj keď ho ako jednotliví používatelia nemusíte potrebovať, tento príkaz terminálu predstavuje dôležitú súčasť otvorenosti systému Android. Google sa nezaujíma o to, čo kupujúci telefónov a tabletov robia so zakúpenými zariadeniami, a preto ponúka jednoduchý spôsob, ako ich otvoriť. To je niečo, čo od mnohých technologických spoločností zvyčajne nevidíme, a to predstavuje hlavný dôvod, prečo si väčšina ľudí vyberie Android.
Používanie príkazu Fastboot OEM Unlock Command je pomerne jednoduché. Ak ste sa uistili, že vaše zariadenie a počítač komunikujú s vyššie popísaným príkazom fastboot devices, musíte zadať kľúč „Fastboot oem Unlock“ po výzve a stlačte kláves Enter. Táto akcia vám ponúkne možnosti, takže si ich pozorne prečítajte a vyberajte múdro.
Tip: Použitím funkcie „fastboot oem unlock“ vymažete všetko, čo je vo vašom zariadení.
8. Príkaz shellu Android Debug Bridge (adb)
Tento príkaz zvyčajne mätie veľa používateľov zariadení s Androidom, pretože v zásade existujú dva spôsoby použitia príkazu shellu Android debug bridge (adb), sú to:
- kde užívateľ skutočne vstúpi do príkazového shellu zariadenia zo svojho terminálu a
- kde používateľ pošle zariadeniu príkaz na spustenie vlastného shellu príkazového riadku
Zdroj:
Tento obrázok vyššie ilustruje scenár, v ktorom sa používateľ nachádza v prostredí shellu so zoznamom priečinkov a súborov na svojom zariadení. Dostať sa k bodu ilustrovanému vyššie je dosť jednoduché. Všetko, čo musíte urobiť, je kľúč dovnútra „Adb shell“ a stlačte kláves Enter. Keď je to potrebné, používateľ môže v prípade potreby eskalovať až na koreň. Je dôležité zdôrazniť a ďalej zdôrazniť, že používatelia príkazov shellu adb tu musia byť mimoriadne opatrní, najmä v prípade osôb, ktoré nepoznajú popol alebo škrupinu, pretože veci sa môžu rýchlo pokaziť, ak nebudú opatrné. Pre tých z vás, ktorí nie sú oboznámení, sú ash a bash príkazové škrupiny podobné tým, ktoré používajú používatelia počítačov Mac a Linux. Nie sú nič ako DOS.
Druhý spôsob použitia príkazu adb shell je v spojení s jedným z príkazov ash, ktoré môžu zariadenia so systémom Android spúšťať. Táto metóda využívania príkazu adb shell sa zvyčajne používa na pokročilejšie úlohy, ako je spúšťanie úloh, zmena povolení pre súbory a priečinky atď. Používanie príkazu je jednoduché - “adb shel
9. Príkaz na inštaláciu Android Debug Bridge (adb)
Zatiaľ čo príkaz adb push umožňuje používateľom kopírovať súbor do svojich zariadení so systémom Android, príkaz na inštaláciu mosta pre ladenie systému Android (adb) v skutočnosti nainštaluje súbory APK (Android PacKage, t.j. .apk). Používanie príkazu adb install je veľmi podobné použitiu príkazu adb push, pretože používatelia musia poskytnúť cestu k súborom, ktoré si chcú nainštalovať. To znamená, že je vždy jednoduchšie presunúť aplikáciu, ktorú chcete nainštalovať, do priečinka s nástrojmi, ako postupovať dlhším spôsobom, ktorý vyžaduje zadanie cesty. Akonáhle je to hotové, ďalší krok spočíva v tom, že poviete zariadeniu, aby bočné načítanie (to znamená inštaláciu aplikácií bez použitia oficiálneho obchodu Android Market) ako také „Adb install AppName.apk“.
Na aktualizáciu aplikácie by ste mali použiť prepínač -r, t.j. „Inštalácia adb –r AppName.apk“. K dispozícii je tiež prepínač -s, ktorý umožňuje používateľom vyskúšať si inštaláciu aplikácií na kartu SD, ak to ich ROM podporuje, a prepínač –i, ktorý používateľom umožňuje dopredu uzamknúť aplikáciu (tj. Nainštalovať do / data / app-private). Existuje množstvo ďalších pokročilých prepínačov šifrovania, tie však sú ponechané na diskusiu v inom článku.
Na záver príkaz adb uninstall umožňuje používateľom odinštalovať aplikácie podľa názvu balíka ako takého „Adb uninstall AppName.apk“. Aj tento príkaz terminálu má vlastný prepínač, ktorým je prepínač –k. Použitie prepínača –k však používateľom pomôže iba pri odinštalovaní aplikácie, ale zachová všetky medzipamäť a údaje aplikácie.
10. Príkaz Logcat Bridge pre Android Debug Bridge (adb)
Pre niektorých používateľov zariadení s Androidom je príkaz adb Logcat jedným z najužitočnejších príkazov terminálu. Tento príkaz však iba vytlačí hromadu nezmyslov, pokiaľ človek úplne nepochopí, na čo sa pozerá. Tento príkaz umožňuje používateľom vrátiť udalosti zapísané do rôznych protokolov o fungovaní systémov Android a ako taký ponúka neoceniteľné údaje pre debuggery systému a vývojárov aplikácií. Väčšina používateľov zariadení so systémom Android spustí tento príkaz iba na žiadosť vývojára aplikácie. Majitelia zariadení však musia stále vedieť, ako ho správne používať.
Aby si vlastník zariadenia mohol pozrieť svoje odhlásenie zobrazené na obrazovke počítača, stačí zadať „adb logcat ” a stlačte kláves Enter. Aj keď sa veci môžu posúvať smerom nadol pomerne rýchlo a ako také ovplyvňujú šance používateľov nájsť to, čo hľadajú, existuje niekoľko spôsobov, ako to možno vyriešiť, sú to použitie filtrov alebo textového výstupu. Prepínače filtrov sa používajú, keď vývojári aplikácií umiestnili do svojich aplikácií značky a chcú si pozrieť, čo o tom naznačujú protokoly udalostí. Ak je to potrebné, väčšina vývojárov všeobecne povie používateľom, aké značky majú pridať k príkazom. Na druhej strane je prístup k textovému výstupu praktickejší, pretože umožňuje používateľom prihlásiť sa do súboru .txt na svojich počítačoch, čo umožňuje neskoršie ľahké čítanie alebo prístup. Tento príkaz je možné použiť ako taký: „Adb logcat> nazov souboru.txt“. Používatelia môžu tento príkaz nechať bežať, kým urobia všetko pre to, aby zlyhal systémový program alebo aplikácia, ktorú ladia. Po dokončení je možné príkaz zavrieť stlačením klávesov CTRL + C. Celý súbor denníka možno nájsť uložený v adresári, z ktorého používateľ pracuje, napr. priečinok s nástrojmi. Toto by sa malo odoslať vývojárovi.
Je dôležité mať na pamäti, že citlivé súbory môžu byť obsiahnuté v protokolových súboroch, a preto je nevyhnutné zabezpečiť, aby ste dôverovali osobe, ktorej ich posielate. Používatelia môžu tiež jednoducho otvoriť súbory protokolu v textových editoroch, aby si mohli pozrieť, ktoré informácie sú zahrnuté, a podľa toho ich upraviť.
Existuje mnoho ďalších prepínačov príkazu logcat, medzi ktorými si môžu dôvtipní vývojári vybrať. Medzi tieto prepínače patria: rádiové protokoly alebo hlavná udalosť, rotácia protokolových súborov na používateľskom zariadení alebo počítačoch a výrečné výpisy, ktoré umožňujú používateľom meniť výrečnosť záznamov a ešte oveľa viac. Niektoré z týchto metód sú mierne pokročilé a vyžadujú, aby si používatelia pred použitím prečítali dokumentáciu pre vývojárov systému Android.
Zdroje:
github
Fóra XDA
Android Central
Prepad zásobníka