Ako skontrolovať, či váš telefón s Androidom neobsahuje vírusy

Autor: Judy Howell
Dátum Stvorenia: 25 V Júli 2021
Dátum Aktualizácie: 15 November 2024
Anonim
Ako skontrolovať, či váš telefón s Androidom neobsahuje vírusy - Technológie
Ako skontrolovať, či váš telefón s Androidom neobsahuje vírusy - Technológie

Obsah

Ak máte podozrenie, že váš telefón môže obsahovať vírus, ste na správnom mieste. Tento krátky tutoriál ukáže jednoduché a ľahké kroky na detekciu škodlivého softvéru a jeho odstránenie v systéme Android.

Čo je vírus?

Technicky je počítačový vírus program navrhnutý tak, aby spôsobil katastrofu v systéme. Jedným z rozlišovacích znakov vírusu je jeho schopnosť replikovať a poškodiť iné programy a súbory. V tomto zmysle doposiaľ neexistoval vírus Android. Ale keďže pojem vírus v priebehu rokov voľne vytvorili milióny ľudí, aby pokryli takmer všetky formy zlých aplikácií, programov alebo správania v systéme Android, radšej ho používame aj tu. Keď teda povieme vírus, môže to znamenať akúkoľvek škodlivú aplikáciu alebo softvér na platforme Android.

Môže váš Android dostať vírus?

V priebehu rokov sa v prostredí Android vyskytlo mnoho foriem vírusov, ktoré spôsobujú problémy. Medzi najbežnejšie patrí spyware, ransomware a otravné kontextové okná. Spyvér pre Android je určený hlavne na sledovanie vašich zvykov pri prehliadaní, takže údaje o nich je možné predávať inzerentom tretích strán. V niektorých extrémnych prípadoch sa ransomvér nedávno dostal na popredné priečky po celom svete po zasiahnutí mnohých významných cieľov a kritických inštitúcií. Ransomvér pokrýva všetky druhy škodlivého softvéru, ktorý prevezme kontrolu nad zariadením, uzamkne ho a prinúti používateľa zaplatiť čiastku za získanie prístupu.


Ako skontrolovať, či je v telefóne vírus?

Vírusy Android, pokiaľ je to možné, nechcú zverejňovať svoju prítomnosť. Zarábajú na utajení a dajú sa aktivovať na diaľku, keď to používateľ neočakáva. Ak nie ste opatrní alebo nie ste upozornení na príznaky škodlivého softvéru alebo vírusu vo vašom zariadení, môžete sa nakoniec pýtať, čo je s vašim telefónom väčšinou zlé. Našťastie v zariadení so systémom Android existuje veľa jemných a zjavných znakov vírusovej infekcie. Skontrolujte ich nižšie.


Aplikácie neustále zlyhávajú. Aj keď je bežné, že niektoré aplikácie občas zlyhajú, náhodné a nadmerné zlyhanie môže byť znakom malvéru. Ak ste si v poslednom čase všimli, že vaše zariadenie má problémy s chybami aplikácií bez zjavného dôvodu, je pravdepodobne najvyšší čas skontrolovať, či neobsahuje malware.

Využitie dát sa zvýšilo. Väčšina vírusov je navrhnutá tak, aby sa niekde hlásili na riadiacom serveri. Môžu posielať ukradnuté informácie alebo sa pokúsiť komunikovať s hackerom kvôli ďalšiemu kroku. Tieto typy aktivít sa často dejú na pozadí, takže nemusíte nevyhnutne otvárať zlú aplikáciu. Ak ste si všimli, že v poslednej dobe došlo k zvýšenému využívaniu dát, aj keď internet až tak nepoužívate, môže to byť príznakom vírusovej infekcie.


Náhodné alebo nadmerné vyskakovacie okná. Zriedkavé kontextové okná pri používaní webového prehliadača alebo pri spustení aplikácie môžu byť bežné. Ak sa vám však zobrazujú kontextové okná, aj keď neotvárate prehliadač alebo používate úplne inú aplikáciu, môže sa v telefóne nachádzať malware. Škodlivé vyskakovacie okná často spôsobuje zlá aplikácia, ktorú ste si nainštalovali v minulosti. V niektorých prípadoch sa legitímne vyzerajúce aplikácie môžu po nejakej dobe aktualizovať na zlovestnú verziu a spôsobiť zobrazovanie automaticky otváraných okien.

Zvýšenie telefónneho účtu. Zaujíma vás, prečo sa zvýšil váš účet za telefón? Môže to byť kvôli vírusu. O niektorých verziách škodlivého softvéru je známe, že na odosielanie správ používajú prémiové služby textových správ. Ak nebudete upozornení, operátor vám môže tieto správy účtovať za správu, že si ich uvedomujete.

Prítomnosť mimozemských aplikácií. Všimli ste si nejaké neznáme aplikácie? Môže to byť opäť spôsobené malvérom. Ak je v telefóne aplikácia, ktorú si nepamätáte, nezabudnite ju ihneď odstrániť. Niektorý malware môže prevziať kontrolu nad vašim telefónom a narušiť jeho bezpečnosť. Akonáhle k tomu dôjde, môžu byť bez vášho vedomia nainštalované ďalšie aplikácie.


Problém s vybitím batérie. Strata energie batérie je normálna, ale ak ste si všimli, že sa vybíjanie batérie v poslednej dobe výrazne zrýchli, môže to byť spôsobené vírusom. Niektoré aktivity škodlivého softvéru na pozadí môžu byť náročné na zdroje a vyžadujú veľa energie. Pri riešení problému rýchleho vybíjania batérie by sa vírusová infekcia mala vždy považovať za jednu z možných príčin.

Prehriatie a pomalý výkon. Ďalším zjavným vedľajším účinkom vírusovej infekcie v systéme Android je prehriatie, zamrznutie alebo zaostávanie. Aj keď je bežné, že sa telefón zahrieva, mali by ste byť upozornení, aby ste mohli podozrievať z prítomnosti vírusu, ak sa telefón neustále prehrieva alebo sa jeho výkon zdá byť pomalý.

Ako odstrániť vírus v systéme Android

Ak máte podozrenie, že sa v telefóne nachádza vírus z dôvodu prítomnosti jedného alebo viacerých vyššie spomenutých symptómov, môžete urobiť niekoľko vecí.

Obnovenie výrobných nastavení

Znie to drasticky a zbytočne v tak skorej fáze riešenia problémov, ale môže to byť tiež najefektívnejšie. Môžete sa rozhodnúť urobiť to v závislosti od situácie, v ktorej sa nachádzate. Napríklad, ak je váš telefón už príliš problematický a sotva ho môžete používať kvôli vyskakovacím oknám, prehriatiu alebo pomalému výkonu, pochybujeme, že je tu niečo efektívnejšie môžete robiť aj inak ako začať čerstvé. Obnovením továrenských nastavení môžete jedným ťahom odstrániť príčinu vírusu a príznaky.

Obnovením výrobných nastavení vymažete všetky vaše osobné údaje, takže pokiaľ je to možné, skúste pred utieraním telefónu vytvoriť zálohu svojich nenahraditeľných fotografií, videí, dokumentov atď.

Nainštalujte si antivírusovú aplikáciu

Pred opätovnou inštaláciou aplikácií by ste sa mali uistiť, že ste do svojho zariadenia pridali ďalšiu vrstvu ochrany. Antivírus, aj keď nie je 100% zárukou, že pomôže, je určite dobrý nápad. Medzi vydavateľmi antivírusov a vývojármi malwaru neustále bojuje mačka a myš, takže novšie a tajnejšie vírusy môžu stále prechádzať antivírusovým detekčným systémom.

V Obchode Google Play môžete použiť veľa antivírusových aplikácií. Určite si vyberte niektorý z renomovaných zdrojov. Nezabúdajte, že niektorý malware sa môže tiež maskovať ako antivírusová aplikácia. Zostaňte s antivírusovými aplikáciami od známych vydavateľov, ako sú AVG, Norton atď.

Ručné odstránenie zlých aplikácií

Ak si myslíte, že sa vírus obnoví po obnovení továrenských nastavení, je to pravdepodobne preto, že ste nainštalovali iba tú istú skupinu aplikácií. Ak to chcete skontrolovať, skúste zaviesť zariadenie do bezpečného režimu a sledovať ho. Núdzový režim je vynikajúci nástroj na zistenie problémovej aplikácie. V tomto režime budú pozastavené všetky aplikácie tretích strán, takže ak problém pretrváva, keď je váš Android spustený v bezpečnom režime, znamená to, že v systéme je škodlivá aplikácia. V tomto režime by ste mali byť schopní normálne používať predinštalované aplikácie a bez problémov používať základné sieťové služby.

Ak neviete, ako zaviesť systém Android do bezpečného režimu, vyhľadajte ich pomocou služby Google.

Ak chcete zistiť, ktorá z vašich aplikácií spôsobuje problémy, mali by ste telefón zaviesť späť do bezpečného režimu a postupovať podľa týchto krokov:

  1. Spustite počítač do bezpečného režimu.
  2. Skontrolujte problém.
  3. Keď potvrdíte, že je na vine aplikácia tretej strany, môžete začať odinštalovať aplikácie jednotlivo. Navrhujeme, aby ste začali s najnovšími, ktoré ste pridali, alebo s tými, ktoré ste nenainštalovali.
  4. Po odinštalovaní aplikácie reštartujte telefón do normálneho režimu a skontrolujte problém.
  5. Ak je váš telefón stále problematický, zopakujte kroky 1–4.

Pri inštalácii aplikácií buďte opatrní

Ste prvá obranná línia vášho zariadenia. Ak pri výbere aplikácií nedáte pozor, je veľká šanca, že sa v blízkej budúcnosti môže nakaziť vírusom. Pri nakupovaní aplikácií buďte mimoriadne ostražití, pretože sú hlavným dôvodom mnohých prípadov malvéru. Niektoré aplikácie môžu spočiatku pôsobiť ako legitímne, ale môžu zmeniť svoju skutočnú povahu, bez toho, aby ste o tom po nejakom čase vedeli. Držte sa oficiálnych aplikácií a vyhnite sa tým z neznámych zdrojov. Ak si nie ste istí, skúste urobiť prieskum alebo prečítať recenzie ostatných používateľov. Uistite sa tiež, že máte neustále k dispozícii spoľahlivú antivírusovú aplikáciu, takže okrem vlastnej bezpečnosti systému Android existuje aj ďalšia ochrana. Dbajte na to, aby ste súčasne používali iba jeden antivírus. Mať viac ako jeden môže spôsobiť vážne problémy s výkonom.

Teraz, keď tu všetci významní výrobcovia Androidov vydali niekoľko martfónov viac ako v polovici roku 2015, majú kupujúci veľa možnotí, ako za právnu cenu z...

V tejto príručke rýchlo porovnáme najnovšiu verziu amung Galaxy 20 o taršou Galaxy 8 pre tých, ktorí a nažia rozhodnúť, či majú inovovať. A ak používate telef&#...

Výber Stránky