Ak hľadáte vynikajúce riešenie inteligentného osvetlenia pre váš domov, Philips Hue vám umožní ovládať svetlá odkiaľkoľvek, čo zvyšuje pohodlie a navrch trochu pizazzu.
Spoločnosť Philips nedávno aktualizovala svoj Hue Bridge a získala tak nový vzhľad. Okrem toho obsahuje podporu Apple HomeKit, ktorá vám umožňuje ovládať svetlá Hue pomocou Siri.
Spolu s aktualizáciou spoločnosť Philips vylepšila aj svoje žiarovky Hue tak, že ich zvýšila jasnosť, a to z 600 lúmenov na 800 lúmenov. Je to však skutočne jediná zmena, ktorá sa urobila, aj keď ich spoločnosť Philips označuje ako žiarovky „druhej generácie“.
Stále je však rozhodujúcich ďalších 200 lúmenov, pretože väčšina štandardných žiaroviek LED má v súčasnosti 800 lúmenov alebo viac.
Nové žiarovky, bohužiaľ, nedostali žiadny druh farebného vylepšenia, takže stále nedokážu príliš dobre zelenú alebo modrú farbu. Najbližšie k zelenej farbe vyzerá ako niečo zo Saw a najbližšie k modrej skôr fialovej.
Spoločnosť bola tiež nedávno v horúcej vode, keď pôvodne oznámila, že už nebude podporovať inteligentné žiarovky tretích strán, ale po vzbure, ku ktorej došlo neskôr od používateľov systému Philips Hue, sa spoločnosť nakoniec vrátila k tomuto kroku a vy môžete pokračovať v používaní niektoré žiarovky tretích strán s mostom Hue Bridge, vrátane žiaroviek od spoločností Cree, GE a Osram.
Nový Philips Hue Bridge prichádza s novým dizajnom, ako aj podporou HomeKit.
Pokiaľ ide o žiarovky Hue, spoločnosť Philips ponúka opäť niekoľko možností. Majú bežnú farebnú žiarovku E26, na ktorú ste pravdepodobne zvyknutí, a tiež žiarovku E27 iba bielej farby, ktorá stojí iba 15 dolárov. Spoločnosť Philips tiež ponúka žiarovky bodového svetla PAR16 pre zapustené osvetlenie a väčšiu žiarovku BR30 pre žiarovkové svetlo. Môžete tiež získať ďalšie zaujímavé produkty Hue, napríklad Hue Go (svietidlo napájané z batérie) a LightStrip Plus, čo sú svetelné pásky LED, ktoré môžete nalepiť na takmer všetko.
Prial by som si, aby vyrobili žiarovku iba pre biele, ktorá by mohla zmeniť teplotu farieb. Namiesto toho si musíte zaobstarať farebnú žiarovku E26 za 60 dolárov, pretože biela žiarovka Hue 15 dolárov to nedokáže. Tiež by som si prial, aby ponúkali žiarovky vo vyšších lúmenoch. 800 lúmenov je väčšinou v poriadku, ale v kancelárii mám dve žiarovky a aj pri plnom jase by som si prial, aby boli trochu svetlejšie. Baví ma mať vo svojej kancelárii jasné denné svetlo a dve žiarovky Hue to celkom nezarezávajú.
Čo sa týka oficiálnej aplikácie Philips Hue, je to hrozné. Myslím si, že najväčšia chyba v aplikácii je selektor farieb. Môžete sa pohybovať okolo špendlíku pre jednotlivé žiarovky a dokonca ich zoskupiť, ale je to hrozné používateľské rozhranie.
Namiesto toho by ste mali byť schopní zoskupiť žiarovky osobitne, pomenovať ich skupiny a potom zvoliť skupinu, ktorá zmení farby žiaroviek, namiesto toho, aby ste mali na obrazovke rozmiestnené všetky žiarovky naraz, pretože vyzerá ako neporiadok.
Elegantnou funkciou v aplikácii sú však scény, kde môžete vytvárať predvoľby svetiel a klepnutím na jedno tlačidlo tieto predvoľby okamžite aktivovať. Rozhranie pre toto však vyzerá úplne hrozne. Stačí sa pozrieť na seba:
Pravdaže, môžete vložiť fotografiu do štvorcov, ale predvolený vzhľad je dosť hrozný.
Navyše, z nejakého dôvodu vždy, keď v aplikácii dostanem upozornenie „Aktualizácia je k dispozícii“, zostane tam, kým ho manuálne neodmietnem, a to ani po použití aktualizácie firmvéru. Sčítajú sa len malé nepríjemnosti, vďaka ktorým nie je aplikácia taká skvelá.
Aplikácia tiež umožňuje vytvárať budíky a časovače a nechať svetlá automaticky zapínať a vypínať, keď prídete domov, respektíve keď odchádzate. Časový rozvrh svetiel v aplikácii bohužiaľ nemôžete nastaviť, existujú však aj iné spôsoby.
Našťastie táto aplikácia nie je nič moc a spoločnosť Philips otvorila svoj zdrojový kód, aby vývojári aplikácií mohli vytvárať vlastné aplikácie pre Philips Hue a poskytovať tak používateľom lepšie rozhranie na ovládanie a správu ich svetiel. Mám veľmi rád Huemote a iConnectHue.
Kompatibilita so Siri je možno jednou z najlepších funkcií a práve teraz som začal používať Siri častejšie. Mám nastavenú miniaplikáciu Centrum upozornení pre Scény, ale je jednoduchšie podržať tlačidlo Domov a povedať Siri, aby zapla svetlá.
Siri rozumie základom, ako je nastavenie určitých scén a rozsvietenie svetiel v určitých miestnostiach, ale môžete byť aj konkrétnejší a povedať Siri, aby zmenila farbu žiaroviek. Aj keď je superšpecifický ako napríklad „Nastaviť svetlá na fuchsiu“, urobí z vašich žiaroviek peknú fialovú farbu.
A ak už vôbec nechcete používať svoj smartphone na zapínanie a vypínanie svetiel, spoločnosť Philips vyrába fyzické spínače, ktoré môžete použiť, vo forme stmievača a kohútika. Stmievač je jednoduchý vypínač s integrovanými stmievacími tlačidlami pre osvetlenie a je možné ho ľahko pripevniť na stenu pomocou priloženého lepidla, aby vyzeral ako normálny vypínač.
Navyše je možné vypínač zložiť a nosiť pri sebe, pričom štítok necháte za sebou na stene. Tieto dva komponenty držia spolu pomocou magnetov.
Tap obsahuje tri tlačidlá, ktoré vám umožňujú naprogramovať tri rôzne scény pre tieto tlačidlá. Takže napríklad niečo také by v mojej domácej kancelárii skvelo fungovalo, pretože môžem mať scénu, ktorá ráno rozsvieti svetlá na tlmené prostredie s teplou teplotou farieb, scénu pre jasnú teplotu denného svetla počas dňa, a potom ďalšia scéna, ktorá je niečím zábavná. Tap mi umožňuje rýchlo prepínať medzi scénami bez toho, aby som sa musel trápiť so svojím smartfónom.
Pokiaľ nie je uvedené inak, Philips Hue je v súčasnosti zlatým štandardom v oblasti inteligentného osvetlenia. Existujú aj ďalší konkurenti, napríklad Osram, Belkin WeMo a Cree, ale žiadny z nich nie je taký populárny ako Philips Hue a nemá úplnú integráciu do iných služieb.
Samozrejme, že mám menšie sťažnosti na Hue, ale na trhu vlastne nič nie je podobné a neexistuje žiadna iná značka inteligentného osvetlenia, ktorá by mala široký výber, pokiaľ ide o rôzne žiarovky a doplnky.
Takže ak hľadáte riešenie pre inteligentné osvetlenie vášho domu, je samozrejmé ísť s Philips Hue. Môžu byť pre váš rozpočet trochu drahé, ale aj keď idete s žiarovkami iba za 15 dolárov (10 dolárov, ak získate súpravu Dimmer Kit), môže vám byť život pohodlnejší s malými hotovosťami.