Obsah
- Problém: Ako chrániť Note 8 pred malvérom alebo zlými aplikáciami, opravte nechcené kontextové okná
- Ako chrániť poznámku 8 pred malvérom alebo škodlivými aplikáciami v budúcnosti
Dnešný # článok GalaxyNote8 sa venuje jednej otázke - ako odstrániť nepríjemné vyskakovacie okná. Ako obvykle, používateľ poznámky 8 nás oslovil s prosbou o pomoc pri vyskakovacích oknách a náhodných presmerovaniach, ktoré získava pri používaní svojho telefónu. Ako môžete vidieť v jej popisoch problémov nižšie, zmieni sa, že je v rozpore s tým, čo robiť presne, a to ani po zavedení zariadenia do bezpečného režimu. V tomto príspevku diskutujeme o tom, ako tieto kontextové okná vznikajú a ako ich odstrániť, keď už sú v systéme zakorenené. Poskytujeme pre vás aj spôsoby, ako zabrániť infikovaniu škodlivým softvérom vo vašom zariadení po tom, ako sa týchto kontextových okien zbavíte.
Radi by sme tiež povedali ostatným používateľom smartfónov, že väčšinu preventívnych krokov, ktoré sú tu uvedené, je možné uplatniť na ich zariadenie so systémom Android. Riešenia v tomto príspevku sa preto neobmedzujú iba na Galaxy Note 8, ale aj na ďalšie telefóny s Androidom.
Ak hľadáte riešenia svojho vlastného problému #Android, môžete nás kontaktovať pomocou odkazu uvedeného v dolnej časti tejto stránky.
Pri popise vášho problému buďte čo najpodrobnejší, aby sme mohli ľahko určiť príslušné riešenie. Ak môžete, uveďte presné chybové správy, ktoré dostávate, aby ste získali predstavu, kde začať. Ak ste už predtým, ako nám pošlete e-mail, vyskúšali niektoré kroky na riešenie problémov, nezabudnite ich spomenúť, aby sme ich mohli v odpovediach preskočiť.
Problém: Ako chrániť Note 8 pred malvérom alebo zlými aplikáciami, opravte nechcené kontextové okná
Reklamy sa mi neustále vyskakujú v podobe rozbaľovacej ponuky z pravého horného rohu obrazovky a mnohokrát to nezmizne, kým na ne nekliknem, čo ma niekedy dovedie k reklame na Facebooku, inokedy v službe Google, inokedy náhodná domovská stránka. Note 8 mám už asi mesiac a začal som s tým robiť len pred pár dňami. Odinštaloval som všetky aplikácie, ktoré som si nedávno stiahol, a VYSKÚŠAL som, aby som zakázal akékoľvek možnosti reklám v iných aplikáciách, ale zdá sa, že Note 8 vám neumožňuje podrobnejšie sa zaoberať v nastaveniach. Po reštartovaní telefónu dostanem reklamu na celú obrazovku, z ktorej môžem „x“ a na webe nie sú nijaké slušné pokyny, čo robiť po prepnutí telefónu do bezpečného režimu, aby som to skúsil opraviť. - Sherice
Riešenie: Ahoj Sherice. Technicky bezpečný režim nie je opravou. Je to spôsob, ako potvrdiť, či stiahnutá aplikácia spôsobuje problém alebo nie. Nemôžete jednoducho reštartovať telefón do bezpečného režimu a čakať, že príčina problému (zlá alebo škodlivá aplikácia tretej strany) bude zo systému odstránená. Ak to chcete urobiť, musíte najskôr identifikovať vinníka a potom ho odstrániť z telefónu.
Celkovo je reštartovanie poznámky 8 do bezpečného režimu iba jednou z vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste vyriešili problém, ktorý momentálne máte. Vaša poznámka 8 je zjavne infikovaná škodlivou aplikáciou, ktorá následne zapne nainštalované služby alebo iné aplikácie, ktoré teraz únosia systému, aby pravidelne zobrazovala reklamy. To znamená, že sami ste si najskôr nainštalovali zlú aplikáciu, či už vedome alebo nie. Predpokladáme, že pri filtrovaní aplikácií, ktoré inštalujete do zariadenia, nie ste takí prísni.
Obviňujeme vás však za problém. Vývojári škodlivých aplikácií neustále hľadajú spôsoby, ako nalákať používateľov na inštaláciu škodlivého produktu. Niektorí môžu využiť legitímnu aplikáciu v Obchode Play, ale po aktualizácii tejto legitímnej aplikácie sa môže previesť do škodlivej formy infikovaním telefónu alebo narušením jeho bezpečnosti, aby bolo možné neskôr stiahnuť škodlivú službu alebo aplikáciu. Najlepšie, čo môžete urobiť, je rozmyslieť si pri inštalácii AKEJKOĽVEK aplikácie. Aj tie oficiálne vyzerajúce môžu byť skutočne falošné. Ak si nedáte pozor na to, čo inštalujete, je len otázkou času, kedy dôjde k infikovaniu vášho telefónu.
Reštartujte poznámku 8 do núdzového režimu
Zatiaľ sa môžete pokúsiť reštartovať zariadenie do bezpečného režimu a dúfať, že zlú aplikáciu odstránite. Tu je postup:
- Vypnite zariadenie.
- Stlačte a podržte vypínač po obrazovke s menom modelu.
- Keď sa na obrazovke zobrazí „SAMSUNG“, uvoľnite vypínač.
- Ihneď po uvoľnení vypínača stlačte a podržte kláves zníženia hlasitosti.
- Podržte stlačené tlačidlo zníženia hlasitosti, kým sa zariadenie nedokončí.
- Núdzový režim sa zobrazí v ľavom dolnom rohu obrazovky.
- Keď sa zobrazí Núdzový režim, uvoľnite tlačidlo zníženia hlasitosti.
- Odinštalujte nedávno nainštalované aplikácie. Po odstránení aplikácie nezabudnite Note 8 reštartovať späť do normálneho režimu. Dáme vám vedieť, či odstránenie danej aplikácie vyriešilo problém alebo nie. Ak máte stovky aplikácií, môže to trvať dlho, ale je to jediný spôsob identifikácie škodlivej aplikácie.
- Po identifikácii nesprávnej aplikácie môžete pridať ďalšie aplikácie, ktoré ste odstránili.
Vytrite si poznámku 8
Alternatívne môžete proces odstraňovania aplikácií po jednom obrátiť tak, že najskôr zotriete telefón a potom aplikácie nainštalujete jednotlivo. Rovnako ako v núdzovom režime, aj po každej inštalácii chcete pozorovať telefón, aby ste zistili, či dôjde k opätovnej infekcii. Neodporúčame tento proces identifikácie zlej aplikácie, ale ak si myslíte, že je to lepšie ako spustenie v bezpečnom režime, je to vaša voľba. Pri obnovení továrenského nastavenia poznámky 8 postupujte takto:
- Vytvorte si zálohu svojich dôležitých súborov.
- Vypnite zariadenie.
- Stlačte a podržte tlačidlá zvýšenia hlasitosti a Bixby a potom stlačte a podržte vypínač.
- Keď sa zobrazí zelené logo Androidu, uvoľnite všetky klávesy (asi 30 - 60 sekúnd sa zobrazí „Inštalácia aktualizácie systému“ pred zobrazením možností ponuky Obnovenie systému Android).
- Na zvýraznenie stlačte niekoľkokrát tlačidlo zníženia hlasitosti vymazať oddiel medzipamäte.
- Stlačením tlačidla napájania vyberte.
- Stláčajte kláves zníženia hlasitosti, kým sa nezvýrazní hodnota „yes“, a potom stlačte tlačidlo napájania.
- Keď je oblasť vymazania medzipamäte hotová, Reštartujte systém teraz je zvýraznená.
- Stlačením vypínača reštartujte zariadenie.
Ako chrániť poznámku 8 pred malvérom alebo škodlivými aplikáciami v budúcnosti
Pri riešení škodlivého softvéru je prevencia lepšou voľbou ako odstránenie infekcie. Nižšie uvádzame preventívne kroky, ktoré môžete urobiť na ochranu svojho zariadenia pred infikovaním škodlivým softvérom:
Nainštalujte si aplikácie iba z oficiálnych zdrojov
Niektoré aplikácie nemusia byť z akéhokoľvek dôvodu dostupné v Obchode Google Play, takže ich vývojári môžu sprístupniť svoje inštalačné balíčky s názvom APK iba na webových stránkach tretích strán. To môže byť problematické. Po prvé, váš telefón už nebude mať ochranu z Obchodu Google Play, ktorá zobrazuje aplikácie. Súbory APK z webov, ktoré nepochádzajú z Obchodu Play, môžu byť načítané so škodlivými kódmi, ktoré môžu neskôr narušiť zabezpečenie vášho telefónu a otvoriť ho pre ďalšiu inštaláciu škodlivých aplikácií a služieb. Aby ste sa uistili, že vaša Note 8 nie je schopná inštalovať z webov tretích strán, musíte v časti Nastavenia zakázať možnosť Neznáme zdroje. Tu je postup:
- Otvorené nastavenie aplikácia
- Klepnite na Uzamknutá obrazovka a zabezpečenie.
- Posuňte posúvač pre Neznáme zdroje možnosť vľavo ju deaktivovať.
Povoliť Play Protect
Ako už bolo spomenuté, inštalácia aplikácií z Obchodu Google Play má svoje výhody, jednou z nich je skutočnosť, že aplikácie sa testujú skôr, ako sa sprístupnia na verejnú spotrebu. Toto je však automatizovaný mechanizmus a z času na čas môžu systém obísť vynikajúci autori škodlivého softvéru. Dôrazne však odporúčame povoliť aplikáciu Play Protect v aplikácii Obchod Play, aby ste mali pri prehliadaní aplikácií určitú úroveň ochrany. Tu je postup:
- Otvorte aplikáciu Obchod Google Play.
- Klepnite na Ponuka (ikona troch vodorovných čiar).
- Klepnite na Play Protect.
- Zapnúť Vyhľadajte bezpečnostné hrozby v zariadení.
Zastavte upozornenia z určitého webu
Ak neustále dostávate upozornenia z konkrétneho webu, môžete zvážiť vypnutie jeho povolení nasledujúcim spôsobom:
- V telefóne alebo tablete s Androidom otvorte aplikáciu Chrome.
- Prejdite na webovú stránku.
- Vpravo od panela s adresou klepnite na ikonu Viac (ikona s troma bodkami) a potom na ikonu Informácie (kruh s „i“).
- Klepnite na Nastavenia stránok.
- V časti Povolenia klepnite na Oznámenia.
- Ak nevidíte „Povolenia“ alebo „Upozornenia“, na webe nie sú zapnuté upozornenia.
- Vypnite nastavenie.
Neklikajte alebo neklepajte na podozrivé odkazy
Nebuď idiot. Ak niečo vyzerá príliš dobre na to, aby to bola pravda, ako keď odkaz alebo stránka, ktorá vám hovorí, že ste vyhrali v lotérii, aj keď si nepamätáte, že ste na niečo stavili, pravdepodobne to nie je pravda. Naše odporúčanie je dávať pozor na veci, na ktoré kliknete alebo klepnete. Jediné klepnutie stačí na to, aby sa škodlivý kód spustil na pozadí a poškodil váš telefón.
Ak ste v poslednej dobe nenainštalovali antivírus alebo nespustili antivírusovú kontrolu, varovanie pred vírusmi alebo infekciou vo vašom zariadení môže byť strašidelnou taktikou, ktorá vás bude lákať k stiahnutiu zlej aplikácie.
Nesťahujte súbory ani aplikácie z nebezpečných webov
Rovnako ako v počítači, aj teraz je možné malware do systému Android nainštalovať do zariadenia prostredníctvom napadnutých súborov alebo aplikácií, takže opäť nebuďte idiot sťahovaním aplikácií odkiaľkoľvek. Súbory a aplikácie získavajte iba zo známych bezpečných zdrojov. To tiež znamená nenavštíviť stránky, ktoré môžu hostiť malware alebo podozrivý obsah.
Nainštalujte si aktualizácie aplikácií a Androidu
Medzi výrobcami / vývojármi produktov a autormi škodlivého softvéru existuje neustály vzťah mačka a myš. Keďže zraniteľnosti sú objavované takmer denne, oplatí sa byť neustále pripravení. Pokiaľ ide o Android, jedným zo spôsobov, ako sa pripraviť, je inštalácia aktualizácií aplikácií a operačných systémov. Aktualizácie neprinášajú iba kozmetické zmeny, ale aj opravy známych chýb. Uistite sa, že je vaše zariadenie nastavené na automatickú inštaláciu aktualizácií aplikácií a systému Android po celú dobu.
Dávajte pozor na aplikácie, ktoré si nainštalujete
Najdôležitejšie je mať na pamäti, že škodlivý softvér pre Android sa šíri prostredníctvom aplikácií. Ak máte tendenciu inštalovať aplikácie z rozmaru, je veľká šanca, že sa váš telefón skôr či neskôr nakazí.
Pamätajte, že vytvorenie aplikácie je časovo náročné a nákladné úsilie. Je potrebné zaplatiť vývojárom, kúpiť nástroje a údržba je ešte nákladnejšia. Úprimne povedané, v skutočnosti neexistuje vôbec žiadna bezplatná aplikácia. Všetky bezplatné aplikácie, ktoré si môžete nainštalovať z Obchodu Play, musia niečo zarobiť, aby zostali na hladine. Nie je prekvapením, že vývojári môžu na speňaženie svojich produktov použiť rôzne taktiky. U niektorých sa to deje občasným blikaním reklám. Iní môžu ísť do extrému jednoduchým lambastovaním zacieleného zariadenia s nespočetnými reklamami, aby maximalizovali výnosy z reklám. Iní môžu úplne prevziať kontrolu nad zariadením, aby mohli inštalovať viac kódov na neustále zaplavovanie reklám. Okrem týchto nepríjemných reklám môžu zlé aplikácie zhromažďovať okrem iného aj vašu históriu prehliadania a zvyky, osobné informácie, ako sú kontakty, platobné informácie.