Obsah
Raspberry Pi 3 je pôsobivý projekt a vývoj viacerých iterácií pôvodného modelu, ktorý to všetko začal. Teraz je k dispozícii tretia iterácia produktu a pri používaní tohto malého počítača môžete vykonať niekoľko projektov a úprav. Nie každý projekt sa však dá ľahko naučiť, zatiaľ čo niektoré vyžadujú relatívne odborné znalosti v oblasti kódovania a / alebo robotiky.
Poteší vás, že si môžete vytvoriť správny stolný počítač iba pomocou Raspberry Pi. Týmto však jeho funkčnosť nekončí. Existuje niekoľko nezávislých projektov, ktoré nás naučili skutočnému potenciálu tohto miniatúrneho zariadenia. Dnes sa chystáme diskutovať o niekoľkých projektoch, aby sme vás povzbudili k tomu, aby ste si ich vyskúšali na vlastnej koži. Ako sme už spomenuli, nie každý projekt je ľahký, takže si vyberte svoj projekt rozumne.
21 projektov Raspberry Pi 3, ktoré si môžete vyskúšať sami
Zostavte si stolný počítač
Raspberry Pie 3 je neuveriteľne schopné zariadenie. Oficiálny distribútor zariadenia vydal pre tento produkt úplnú sadu pre stolné počítače, ktorá umožňuje okamžite previesť toto malé zariadenie na stolný počítač so systémom Windows 10. Táto súprava je dodávaná s riadnym puzdrom, chladičom a schopnosťou pojať pevné disky SATA až do veľkosti 1 TB. Netreba dodávať, že pevný disk nie je súčasťou súpravy. Túto súpravu je možné zakúpiť na oficiálnych webových stránkach spoločnosti Elements14. Čo sa týka samotnej funkčnosti, je táto sada pre PC jedným z najlepších, aké tam nájdete. Najlepšie na tom je, že predajca si za túto súpravu účtuje iba 49,99 dolárov, čo v kombinácii s Raspberry Pi 3 predstavuje menej ako 100 dolárov.
Upozorňujeme, že s týmto nastavením získate iba štandardný počítač. Ak čakáte s týmto modom grafickú jednotku, ste sklamaní. V každom prípade je to vynikajúci projekt, vďaka ktorému sa zoznámite s Raspberry Pi 3 a jeho širokou škálou schopností.
DIY projekty Raspberry Pi (aplikácia pre Android)
Nie je lepšie miesto ako internet, kde sa dozviete o všetkých potenciálnych vlastnostiach Raspberry Pi a jeho variantoch. Táto aplikácia tretej strany nám však poskytuje zbierku projektov s rôznou úrovňou odbornosti, čím oslovuje všetkých používateľov. Aplikácia podrobne uvedie všetky materiály a komponenty, ktoré budete pre svoj projekt potrebovať. Zložitejšie projekty však môžu vyžadovať určité know-how v oblasti programovania. Táto aplikácia vám tiež môže pomôcť nainštalovať Raspbian na vaše Raspberry Pi 3. Toto je bezplatný operačný systém založený na hardvéri Raspberry Pi.
Existujú aj ďalšie projekty, ako je pridanie dotykovej obrazovky LCD k zariadeniu Pi alebo nastavenie webového systému domácej automatizácie atď. Našťastie sa pridávajú ďalšie projekty nadčas, takže nie je núdza o projekty, ktoré by ste mali vyskúšať, keď ste už všetko zvládli. Toto je tiež vzdelávacia aplikácia, čo znamená, že vaše deti môžu určite vyskúšať niektoré z tu uvedených projektov. Aplikácia vyžaduje smartphone so systémom minimálne Android 4.1 a je možné ju stiahnuť zadarmo. Neexistujú žiadne reklamy ani nákupy v aplikácii.
Budovanie digitálneho obrazového rámu
Raspberry Pi je možné použiť ako náhradný digitálny rám na obraz, ak máte doma náhradný displej alebo monitor. To môže fungovať aj na existujúcich digitálnych obrazových rámoch s pripojením USB. Tvorca tohto módu, Cameron Wiebe, podrobne popísal postup v príspevku na Google+ a spomenul tiež, ako môžete pravidelne pravidelne pridávať obrázky z deviantného umenia, aby bol rám obrazu čerstvý. Je pochopiteľné, že používateľ musí písať niektoré skripty a proces nie je taký jednoduchý. Ale ak máte čas sa naučiť a postupovať podľa pokynov, váš Raspberry Pi môže byť veľmi užitočný pri vytváraní takýchto projektov.
Vybudujte mediálne centrum
Pomocou populárnych verzií Kodi, ako sú OSMC a OpenElec, vám tento mod pomôže zmeniť váš Raspberry Pi na plnohodnotné mediálne centrum založené na Kodi. Najlepšie na tom je, že Kodi môžete do svojho zariadenia nainštalovať iba tak, aby ste ho mali k dispozícii pre ďalšie projekty. Pretože nejde o prvý večierkový mód, na palube sú určité očakávané problémy. Doplnky sú zriedka dostupné a väčšinou smerujú k pirátskemu obsahu. Nezabudnite na to, že tento režim nemusí byť vhodný pre každého. Ale ak máte stále náladu vyskúšať, čo je možné z toho maličkého Raspberry Pi, nie je dôvod, prečo to vyskúšať nemôžete.
Telefón Pi
Toto je mod, ktorý vyžaduje štandardný telefónny model GPO 746, a to je skoro všetko. Okrem toho budete musieť vymeniť interné komponenty telefónu za Raspberry Pi. Pomocou C # sa potom Raspberry Pi pripojí k systému dial-pulz, čím sa v podstate stane plne funkčným internetovým telefónom.
Použite svoje Pi ako server VPN
Toto je jeden z tých zložitých projektov, takže nemusí byť pre každého. To si v zásade vyžaduje pripojenie k serveru VPN pomocou príkazového riadku. To vám zase pomôže skryť vašu webovú adresu pred svetom, a preto je to dnes tiež jedna z najvyhľadávanejších služieb na svete. Na začiatok bude potrebné, aby si užívateľ nainštaloval Raspbian na svoje Pi a zadal príkazový riadok. Užívateľ potom môže použiť skript PiVPN, ktorý nainštaluje server VPN a zakóduje tak všetok váš dátový prenos. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť, ale našli sme tu najlepší návod.
Vyskúšajte rozpoznávanie tváre
Toto je projekt, ktorý využíva kombináciu OpenCV, Pythonu a hlbokého učenia, takže pokračujte, iba ak ste oboznámení s niektorým z týchto kódovacích jazykov.Našťastie existuje veľa návodov online, ktoré nám umožňujú vynikajúce pochopenie toho, ako to funguje. Prirodzene budete tiež potrebovať kopu fotoaparátov (a dostatok času), aby ste to úspešne zvládli.
Počas tohto procesu sa však naučíte, ako trénovať Raspberry Pi na rozpoznávanie tvárí. Zainteresovaní používatelia nájdu všetky podrobnosti, ktoré potrebujú, z tohto odkazu tu.
Zostavte si robota poháňaného Raspberry Pi
Ako si viete predstaviť, v súčasnosti vstupujeme do zložitejších projektov. Zostaviť robota pomocou čohokoľvek nie je ľahká úloha a nie je to o nič jednoduchšie na Raspberry Pi. Pomocou niekoľkých podrobných návodov však môžete byť na ceste k vytvoreniu tohto robota. Toto je jeden z mála projektov, ktorý nepotrebuje znalosti kódovania, takže stačí, aby ste pochopili, ako funguje elektrina. Ak to nie je jeden z tých projektov, ktoré môžete dokončiť za jeden deň, stavba robota pomocou iba Raspberry Pi môže byť nesmierne uspokojivá. Ak ste na to, nezabudnite si prečítať tohto sprievodcu tu.
Stavba notebooku
Aj keď sa to môže zdať trochu nadbytočné, môžete si pomocou Raspberry Pi technicky zostaviť plnohodnotný notebook. To je možné pomocou príslušenstva Pi Top, ktoré obsahuje všetko, čo potrebujete pre počítač, vrátane šasi notebooku, 14-palcového displeja s rozlíšením 1080p, ako aj klávesnice a trackpadu. To z neho robí ľahké riešenie pre tých, ktorí uvažujú o notebooku mimo Raspberry Pi.
Pi Top však nie je dobrou voľbou pre tých, ktorí chcú realizovať lacné projekty. Hoci prináša na stôl viac funkcií, cenovka 319,99 dolárov sa javí ako príliš strmá. Za povšimnutie tu však stojí skutočnosť, že to môže poskytnúť aj 8 hodín výdrže batérie, čo z neho robí životaschopnú náhradu za bežné notebooky.
Použite ho ako meteorologickú stanicu
Toto je jeden z najlepších aspektov Raspberry Pi, pretože ho môžete použiť na rôzne účely. Nakupujte ľahko zostaviteľné súpravy online, môžete tak okamžite zmerať teplotu svojho okolia (vnútorného alebo vonkajšieho). Ak však staviate meteorologickú stanicu vonku, budete ju musieť chrániť aj puzdrom odolným proti poveternostným vplyvom. To samozrejme nevadí, ak ho budete používať iba v interiéroch. To vám umožní merať metriky ako kvalita vzduchu a teplota. Ak sa týmto zaoberáte, určite si pozrite tohto sprievodcu tu.
Nainštalujte si WhatsApp na Raspberry Pi
Jedna z najpopulárnejších platforiem sociálnych sietí, WhatsApp, je možné nainštalovať aj na váš Raspberry Pi. Pokiaľ ide o nevyhnutné predpoklady, budete si musieť na svoj Raspberry Pi nainštalovať Raspbian, napísať pár riadkov kódu a potvrdiť svoje mobilné číslo. Úplné pokyny na inštaláciu aplikácie WhatsApp na svoj počítač Pi nájdete tu. WhatsApp má takmer miliardu používateľov na celom svete, čo robí tento konkrétny mód prístupným pre veľkú časť populácie. Predtým však budete musieť poznať určité kódovanie.
Živý kalendár pripevnený na stene
Raspberry Pi môže ľahko napájať kalendár. Ako sa však dostanete k funkčnému kalendáru? Môžete to urobiť tak, že použijete náhradný monitor (dokonca aj starší) a nejaké know-how o kódovaní. Tento konkrétny hack pochádza od používateľa Piney, ktorý šikovne vyladil operačný systém tak, aby pri štarte otvoril Kalendár Google. Výsledkom je vytrvalý kalendár, ktorý sa mení s každým ďalším dňom. Spravuje sa to pomerne ľahko, hoci keď hovoríme o Raspberry Pi, nič nie je príliš jednoduché.
Rádio Raspberry Pi
Pomocou iba náhradného náradia, FM rádia a spájkovačky môžete vysielať svoje vlastné rádiové vlny na verejnosť. Video popisuje postup a musíme povedať, že je to v praxi celkom jednoduché. Používateľom však odporúčame, aby pokračovali, iba ak sa vyznajú v elektronike. Výsledkom je, podľa slov tvorcu, rozhlasová stanica, ktorá dokáže pokryť celý futbalový štadión. Celkom v pohode, však?
Ovládajte svoju digitálnu zrkadlovku
Toto je mierne zložitý proces, ale napriek tomu veľmi obohacujúci. Ako nevyhnutná podmienka budete potrebovať digitálnu zrkadlovku (nie každý model je kompatibilný), kartu micro SD a napájací zdroj. Zvyčajne by ste tiež potrebovali ethernetový adaptér, ale Raspberry Pi 3 sa dodáva s Wi-Fi na doske. Začnete s procesom zostavením softvéru gphoto2 a následnou inštaláciou do vášho Raspberry Pi. Pred začatím procesu sa odporúča skontrolovať zoznam kompatibility fotoaparátu. V tejto príručke nájdete ďalšie podrobnosti.
Použite svoje Pi ako na streamovanie počítačových hier
Toto je ešte ďalší spôsob, ktorý vyžaduje pomerne veľa kódovania. Ale vďaka podrobným online návodom máme veľmi dobrú predstavu o tom, ako začať. Aj keď služba ako Steam Link už existuje, táto verzia stojí za zmienku, pretože funguje aj s grafickými procesormi AMD. Táto metóda využíva softvér s názvom Parsec, ktorý vám umožňuje streamovať hry cez väčšiu obrazovku alebo monitor pomocou internetu. Vzhľadom na problémy s latenciou sa však namiesto sietí Wi-Fi odporúča používať ethernetové pripojenie. V tomto konkrétnom režime si budete môcť vychutnať kooperačné hry so svojimi priateľmi, ktorí nie sú v rovnakom dome ako vy. Viac podrobností nájdete tu.
Cvičte svoje Raspberry Pi na zisťovanie tlaku v oblasti
Tento má určité know-how v oblasti elektroniky, čo znamená, že tento projekt nie je taký ťažký ako niektoré projekty zamerané na kódovanie, ktoré sme na tomto zozname doteraz videli. Na začiatok budete potrebovať kartu microSD, prepájaciu dosku, prepojovací kábel, rezistor 1 m a samozrejme tlakovú podložku. Myšlienkou je pomôcť vám určiť množstvo tlaku použitého na konkrétny povrch. Hodnoty sa budú líšiť v závislosti od tlaku, ktorý užívateľ na povrch vyvíja, pričom tvorca tvrdí, že rozsah je až 100 000 a tak nízky ako 0. Viac podrobností o tomto konkrétnom projekte nájdete tu.
Alternatíva Chromecastu pomocou Raspicastu
Tento mod používa dve kľúčové zložky softvéru, OpenMax a omxplayer. Tretím a rozhodujúcim kúskom skladačky je aplikácia Raspicast pre Android, ktorá bude slúžiť ako alternatíva k Chromecastu. Všetky tieto tri softvéry budú pracovať v tandeme, aby priniesli schopnosti podobné Chromecastu na Raspberry Pi. Aj keď je príjemné napodobniť niektoré funkcie Chromecastu na tomto malom zariadení, je potrebné spomenúť, že nebude na rovnakej úrovni ako Chromecast a niektoré funkcie s najväčšou pravdepodobnosťou chýbajú. Pamätajte na to, že používateľom sa odporúča, aby to vyskúšali iba kvôli uspokojeniu svojej zvedavosti.
Monitor rýchlosti dát
Aj keď kontrola rýchlosti dát nemusí byť v roku 2020 nevyhnutne náročná úloha, môžeme ju úspešne pridať medzi funkcie Raspberry Pi, samozrejme s pomocou ďalších služieb a softvéru. Všetko, čo tento mód potrebuje, je USB disk, ethernetový kábel a karta microSD, aby ste mohli začať s týmto projektom. Na tento účel tvorca použil Speedtest-cli na sledovanie rýchlosti internetu. Tento projekt obsahuje veľa kódovania, takže nemusí byť pre každého. Ak to však vyskúšate, určite nie je na škodu.
Pripojenie ovládačov PlayStation
Táto hra určite upúta pozornosť hráčov. Ak plánujete hranie hier na Raspberry Pi, tento mod vám určite pomôže. Spárovanie ovládača PS4 sa javí ako pomerne ľahký proces, pretože sa jednoducho musí pripojiť k Bluetooth na Raspberry Pi. Ak však chcete spárovať ovládač PS3, proces je trochu odlišný a vyžaduje inštaláciu šesťpárového softvéru na Raspberry Pi. Toto nie je jeden z ľahších spôsobov vyskúšania, ale konečný výsledok môže byť neuveriteľne zábavný, najmä ak máte pre tieto ovládače správne hry.
Nastavenie snímača vzdialenosti
Aj keď tu nie sú potrebné žiadne znalosti kódovania, budete musieť vedieť v elektronike. Tento projekt by mal predvolene umožňovať vášmu Raspberry Pi čítať vzdialenosť. Môžete tiež trénovať svoje Raspberry Pi na meranie vzdialenosti pomocou niekoľkých riadkov kódu v Pythone. Pokiaľ však ide o hlavný projekt, budete potrebovať iba ultrazvukový snímač HC-SR04, ktorý za vás zaznamená údaje. Aj keď je to viac projekt novinky ako funkčný snímač pohybu, pomáha nám pochopiť takmer nekonečné možnosti Raspberry Pi.
Použite svoje Raspberry Pi ako Wi-Fi Extender
Jedná sa o mimoriadne jednoduchý projekt, ktorý nezaberie viac ako pár hodín. Na začiatok potrebujete iba dva adaptéry Wi-Fi, pričom jeden z nich je možné nastaviť ako prístupový bod. Pokiaľ ide o celkovú rýchlosť, neočakávajte, že sa situácia bude vyvíjať rýchlejšie ako vaše súčasné nastavenie, pretože sieť sa musí odraziť od Raspberry Pi. Toto je iba skvelý spôsob, ako ilustrovať, ako je možné tento mini počítač nastaviť aj ako predlžovač dosahu. Tento projekt sa vám môže hodiť, keď vyskúšate vyššie spomenutý projekt VPN, takže si ho bližšie pozrite.
Máte obľúbený projekt? Dajte nám vedieť.
Za nákup prostredníctvom našich odkazov dostaneme províziu z predaja. Uč sa viac.