Obsah
- Safari vs Chrome
- Chrome je lepší v hlasu
- Safari má lepšie rozhranie
- Aký je teda najlepší prehliadač iPhone?
Nedávne zmeny v softvéri na napájanie vášho iPhone uľahčili vývojárom prehľadávačov tretích strán (ako sú Google a Google Chrome) vytvorenie lákavej alternatívy k natívnemu systému Safari. Aký je teda najlepší prehľadávač iPhone v prehliadači Safari a Chrome? Poďme zistiť.
Prehliadače tretích strán sú v systéme iOS k dispozícii už dlho. Odkedy bol App Store spustený, vývojári začali využívať svoje webové prehliadače a často ponúkali funkcie, ktoré nie sú v Safari, alebo by ním mohli byť už niekoľko rokov. Vynikajúcim príkladom je prehliadanie na kartách; na prvom iPade bol Safari o niečo viac ako prehliadač iPhone vyhodený do vzduchu pre veľkú obrazovku; nedostatok prehliadania na kartách bol obrovským dohľadom a vývojárom tretích strán sa ich podarilo napraviť.Opera priniesla svoje algoritmy kompresie obrázkov (a teda úspory šírky pásma) do systému iOS, čo je krok, ktorý Google minulý rok skopíroval pomocou funkcie „Data Saver“, čo je funkcia prehliadača Chrome, ktorá prevádzkuje určitý prenos cez servery Google, aby ušetrila na tom, koľko šírky pásma používate (toto je pravdepodobne hrozný príklad, pretože Šetrič dát bol odstránený z najnovšej verzie prehliadača Chrome).
V dnešnej dobe Safari absorbovalo mnoho funkcií, ktoré sa nachádzajú v ponukách tretích strán, a stal sa z neho skutočne silná aplikácia. Od verzie iOS 9 môže Safari vykonávať prehliadanie na kartách, synchronizáciu hesiel, záložiek a ďalších vecí so Safari v OS X a vyberať otvorené karty z iných zariadení (z iných zariadení so systémom iOS so systémom Safari, ako aj zo všetkých počítačov Mac, do ktorých ste sa prihlásili) vaše heslo pre iTunes) atď.
Jeho najväčšou črtou oproti konkurencii však zďaleka bol javascriptový renderovací engine spoločnosti Apple Nitro. Safari zaznamenal obrovské vylepšenia v rýchlosti načítania stránok, a to aj vďaka Nitro. Vzhľadom na to, ako je systém iOS zostavený, spoločnosť Apple prinútila vývojárov prehľadávačov tretích strán, aby namiesto poskytovania prístupu k najlepším častiam Safari používali alternatívne a pomalšie systémy na vykreslenie JavaScriptu (alebo na zobrazenie veľkých častí moderných webových stránok v angličtine). Výsledkom bolo, že žiadny prehliadač sa nemohol porovnávať s rýchlosťou a stabilitou, ktorú ponúka Safari, a dokonca aj tie, ktoré majú množstvo ďalších funkcií, napríklad Chrome, boli v porovnaní s tým bledé.
Tie dni, našťastie, už skončili. Nedávno (v systéme iOS 8) sa spoločnosť Apple rozhodla umožniť vývojárom prístup k motoru, ktorý poháňa Safari, a nakoniec položila otázku „Aký je najlepší prehliadač iPhone?“ hádka - zatiaľ čo len pred pár mesiacmi by odpoveďou bolo jednoznačné Safari, to už neplatí.
Safari vs Chrome
Nebudem zverejňovať veľa porovnávacích testov porovnávajúcich tieto dva prehľadávače, pretože už nerozprávajú príbeh. Spolu s prechodom na úplne rovnaké systémy, aké používa Safari, získal Chrome rovnaké silné stránky - rozdiely v referenčných hodnotách pre rôzne testy sú v rámci hranice chyby; jeden prehliadač nikdy neprekoná druhý. To isté možno povedať o vplyve prehliadača Chrome na výdrž batérie, teraz je lepší ako kedykoľvek predtým a je podobný ako v prehliadači Safari.
Chrome ponúka vlastnú obrazovku nastavení v samotnej aplikácii, čo je východiskový bod pre väčšinu aplikácií pre iPhone.
Skutočné rozdiely potom prichádzajú vo forme používateľského rozhrania, rozloženia a funkcií, ktoré nesúvisia s tým, ako je zobrazená webová stránka.
Pokiaľ ide o zásadné zmeny fungovania prehliadača, nie je ich veľa, podstatnou zmenou je hlas. Safari sa pri poskytovaní hlasových funkcií prirodzene spolieha na Siri; Prehliadač Chrome však používa vlastného hlasového asistenta Google Now. Google aj Microsoft sa pokúsili priviesť svojich digitálnych asistentov (Google s Google Now a Microsoft s Cortanou) na iPhone, ale väčšina snáh skončí zmätkom - iOS jednoducho neponúka druh integrácie na nízkej úrovni, ktorá by týmto službám umožňovala zapojiť do telefónu na základnej úrovni (integrácia so systémom Androidrobítreba zdôrazniť).
Chrome je lepší v hlasu
Chrome je teda spôsob, ako môže spoločnosť Google pridať do telefónu iPhone službu Google Now a funguje naozaj dobre; je to skoro také prirodzené ako Siri. Po otvorení prehliadača Chrome sa zobrazí čistá stránka a jednoduché vyhľadávacie pole v strede obrazovky; slúži ako vyhľadávacie pole aj panel s adresou. Všimnite si však, že je tu ikona mikrofónu; môžete klepnúť na toto a hovoriť, aby ste mohli pomocou Asistenta Google používať svoj hlas. Kedykoľvek začnete písať, uvidíte na hornej strane klávesnice mikrofón s koncovkou Google. Klepnutím na toto kedykoľvek prepnete na používanie hlasového vyhľadávania.
Tento druh integrácie si budete pri prehliadaní prehliadača Chrome všimnúť čoraz viac. S hlasom sa zaobchádza skôr ako s prostriedkami interakcie prvej strany, čo má zmysel. Je to pre Google „ľahký“ spôsob, ako odlíšiť Chrome od Safari, a využíva ich značné skúsenosti s hlasom, čo je oblasť, v ktorej by mnohí povedali, že stále vedú spoločnosť Apple.
Aj keď sa Google nedokáže vyrovnať úzkej integrácii, ktorú má Siri so systémom iOS (napr. Podržte tlačidlo Domov, aby ste mohli Siri používať odkiaľkoľvek, dokonca aj v uzamknutom telefóne), robí to, čo môže. Ak máte iPhone 6s alebo iPhone 6s Plus, môžete použiť 3D Touch na ikone Chrome a spustiť hlasové vyhľadávanie priamo z domovskej obrazovky iPhone. Ak už máte telefón otvorený, je to asi také rýchle ako používanie Siri, čo len dokazuje, že Apple má v tejto oblasti čo robiť.
Ďalšou oblasťou, v ktorej je Chrome jednoznačne lepší, je použitie ekosystému produktov spoločnosti Google. Ak používate Chrome na počítači, budete sa môcť do prehliadača Chrome prihlásiť na svojom iPhone a okamžite získate prístup ku všetkým svojim záložkám, heslám a histórii prehliadania. Používatelia služby Gmail budú prihlásení do svojich účtov súčasne, čo je užitočné, ak sa rozhodnete nepoužívať niektorú z poštových aplikácií. Google tiež prednostne spustí prehliadač Chrome namiesto Safari, ak kliknete na odkaz v iných aplikáciách Google. Patria sem aplikácie ako YouTube, Gmail alebo Google Search, takže si ich treba uvedomiť (je to tiež jeden z mála prípadov, keď môžete získať aplikáciu od iného výrobcu ako „predvolené“ privilégiá, ktoré môžete nahradiť. aplikácie pre Android). Môžete nastaviť, či sa to má stať pre jednotlivé aplikácie Google.
Prehliadač Chrome má praktické tlačidlá, ku ktorým máte prístup potiahnutím prstom nadol; je to veľmi užitočné pre obsluhu jednou rukou.
Ďalšou vecou, ktorú Google dokázal lepšie ako Apple, je ovládanie jednou rukou. Obzvlášť užitočné v prípade phabletu, ako je iPhone 6s Plus, môžete prejsť po stránke a podržať ju, aby ste ju znova načítali, bez toho, aby ste sa museli dostať na panel s adresou, ako je to v Safari. Po rozbalení uvidíte, že sa v hornej časti zobrazia tri ikony. znova spustíte načítanie, ale ak prejdete prstom doľava alebo doprava, môžete otvoriť novú kartu alebo zavrieť kartu. Funguje to naozaj dobre, aj keď vo verzii pre iPad absentuje.
Safari má lepšie rozhranie
Oba prehľadávače ponúkajú podobné používateľské rozhranie, aké môžete vidieť na pracovnej ploche. To, či uprednostňujete všeobecný vzhľad a dojem jedného pred druhým, je z veľkej časti na osobných preferenciách. Je ťažké tvrdiť, že Safari funguje lepšie iba na väčších obrazovkách, ako je 6s Plus (napriek poznámke o použití jednou rukou v predchádzajúcom odseku). To sa prejaví, ak potrebujete otvoriť viac ako niekoľko kariet; na iPhone môžete nakloniť na šírku a priblížiť zobrazenie, aby ste videli prehľad všetkých kariet na jednej obrazovke. V prehliadači Chrome ste však obmedzený na postupné prechádzanie po jednotlivých kartách, kým nenájdete to, čo hľadáte. Rozdiel je ešte zreteľnejší na iPade, kde je mimoriadne užitočné gesto Safari, ktoré slúži na vytiahnutie.
Zobrazené tu pre iPhone 6s Plus, Safari používa väčšie obrazovky efektívnejšie ako Chrome.
Safari navyše umiestňuje mnoho bežne používaných tlačidiel (ľavá stránka, pravá strana, zdieľanie, záložky, zobrazenie kariet) na spodnú časť obrazovky, kde na ne ľahko klepnete palcom. V Chrome je ťažšie získať alebo skryť sa v inej ponuke.
Ďalším plusom Safari je v podobe nových blokovačov obsahu iPhone - aplikácií a filtrov, ktoré môžete použiť na blokovanie niektorých druhov internetovej reklamy alebo iného webového obsahu. V súčasnosti sú tieto druhy funkcií k dispozícii, iba ak používate Safari; časť systému iOS, ktorú Google používa na napájanie prehliadača Chrome, k nim nemá prístup.
Aký je teda najlepší prehliadač iPhone?
Bude to znieť múdro, ale záleží to na ďalších druhoch služieb a platformách, ktoré používate. Ak sa váš život točí okolo Apple - používate Safari na svojom MacBooku a iMacu a prehliadate iPad na gauči - Safari je správna voľba; je len lepšie integrovaný do služieb spoločnosti Apple a iCloud. Navyše, ak ste veľkým používateľom iPadu, je to tak jasne tým lepší prehliadač; zvláda viac kariet na iPade oveľa intuitívnejším a prehľadnejším spôsobom.
Prechádzanie kartami v prehliadači Chrome je v poriadku, ale nie je to také pekné ako systém v režime na šírku v prehliadači Safari.
Ak ste však niekedy skôr používateľom spoločnosti Apple - používate prehliadač Chrome na počítačoch Mac (alebo pravdepodobnejšie na počítačoch so systémom Windows) a máte iPhone, ale nie iPad, alebo možno tablet s Androidom, je lepším prehliadačom Chrome. Bude synchronizovať vašu históriu prehliadania a informácie o účte medzi rôznymi inštaláciami prehliadača Chrome, rovnako ako to robí Safari v počítačoch Mac. Používa tiež podobného - a často vynikajúceho - hlasového asistenta, na ktorého ste už mohli byť zvyknutí, v podobe Asistenta Google.
Ak sa nachádzate niekde medzi tým, je asi jednoduchšie držať sa Safari. Ak nie ste pevnou súčasťou ekosystému Google, presunutím iPhonu do prehliadača Chrome skutočne nezískate nič, čo už nemáte (okrem hlasového modulu Google). Napriek tomu si pozrite bezplatné stiahnutie v App Store a v komentároch nám dajte vedieť, ktorý prehliadač iPhone uprednostňujete: Safari alebo Chrome?