Obsah
- Prečo prepnúť na Chromebook režim Beta alebo Dev?
- Ako prepnúť do režimu Beta alebo Dev Mode
- Ako sa vrátiť do stabilného režimu v systéme ChromeOS
Pokročilí používatelia Chromebooku môžu chcieť vziať svoje skúsenosti na vyššiu úroveň. Môžu vyskúšať zložitejšie nastavenia pomocou pokročilých režimov operačného systému: Beta Mode alebo Dev Mode - skratka pre vývojársky režim. Ukážeme vám, ako prepnúť Chromebook do režimu Beta alebo Dev Mode a vrátiť sa do režimu stabilného.
Chromebook ponúka jednoduchosť, ktorú väčšina mobilných prenosných počítačov nedokáže zladiť. Je takmer imunný pred vírusmi a významným malware. Je to tak jednoduché ako použitie prehliadača. ChromeOS čelí komplikáciám, ale na rozdiel od Windows, MacOS alebo Linuxu, ak používateľ čelí katastrofickému zlyhaniu, môže jednoducho zapnúť svoj Chromebook za menej ako pätnásť až tridsať minút a je späť a beží ako predtým so všetkými aplikáciami a nastaveniami. Jednoduchý Powerwash je pre Chromebooky o niečo zložitejší s aplikáciami Android, ktoré sú na nich nainštalované. Po dokončení jednoduchého procesu obnovy trvá viac času, kým nainštalujete aplikácie Android, ktoré používateľ nainštaloval pred funkciou Powerwash.
Prečo prepnúť na Chromebook režim Beta alebo Dev?
Používatelia zvyčajne prepínajú svoj Chromebook do režimu Beta alebo Dev, pretože chcú využívať funkcie, ktoré spoločnosť Google plánuje pridať do budúcej verzie systému ChromeOS. Tieto funkcie zvyčajne nie sú pripravené alebo dostatočne stabilné pre režim stabilného režimu ChromeOS. Obchod Google Play funguje napríklad len na niektorých Chromebookoch v režime Stable, ale ak je spustený v režime Beta alebo Dev Mode, funguje aj niekoľko ďalších. Nová obrazovka Nastavenia tiež vyzerá čistejšie a lepšie organizovaná v novších zostavách systému ChromeOS, ale zobrazuje sa iba v režime Beta alebo Dev.
Ak chcete používať aplikácie pre systém Android, ale na polici ChromeOS nevidíte logo Play Store, môžete tento obchod dostať, ak prepnete na režim Beta alebo Dev Mode. Ak chcete zistiť, či váš model podporuje tento obchod a v akom režime ChromeOS, prejdite na zoznam podporovaných systémov Chromium. Pozri vyššie uvedený obrázok. Všimnite si meno výrobcu v prvom stĺpci a názov modelu v druhom stĺpci. Potom zistite, či má počítač Play Store a či funguje v režime Stable, Beta alebo Dev.
Nezabudnite, že prepnutím na režim Beta alebo Dev bude váš Chromebook menej stabilný. Ak je Stabilný najspoľahlivejší z troch režimov, Dev Mode je najmenší a Beta režim sedí medzi nimi na spektre stability. Neprepínajte, ak nie ste pripravení na niektoré chyby, zamrzne a aplikácie sa bez upozornenia vypnú. Môžete stratiť prácu a to môže byť frustrujúce. Spustím svoj Samsung Chromebook Plus v režime Dev s niekoľkými problémami. Ak sa vyskytne problém, našťastie sa môžete vrátiť do Stabilného režimu podľa nasledujúcich krokov.
Ako prepnúť do režimu Beta alebo Dev Mode
Predtým, ako budete pokračovať, zálohujte všetky údaje na svojom Chromebooku, ktoré chcete zachovať. Ak má váš Chromebook kartu SD alebo čítačku kariet micro-SD, skopírujte do nej súbory pomocou aplikácie Súbory. Môžete ich tiež odovzdať na Disk Google.
Kliknite na ikonu Profil a potom na ikonu Nastavenia.
Na svojom Chromebooku otvorte Nastavenia. Urobte to kliknutím na ikonu používateľa v pravom dolnom rohu a potom vyberte ikonu Nastavenia. Vyzerá to ako ikona ozubeného kolesa a sedí nad dátumom v rozbaľovacom okne.
Klikni na O systéme OS Chrome v hornej časti obrazovky Nastavenia.
Teraz kliknite na O systéme OS Chrome v hornej časti obrazovky Nastavenia.
Kliknite na Viac informácií… pod Skontrolujte a aplikujte aktualizácie Tlačidlo.
Klikni na Viac informácií… odkaz pod Skontrolujte a aplikujte aktualizácie Tlačidlo. Teraz uvidíte a Zmeniť kanál v strede nasledujúcej obrazovky. Kliknite na ňu.
Vyberte režim, ktorý chcete uprednostniť, a kliknite na tlačidlo Zmeniť kanál Tlačidlo.
Vyberte režim, ktorý chcete uprednostniť, a kliknite na tlačidlo Zmeniť kanál Tlačidlo. Pamätajte si, že Developer - je najviac nestabilný z troch možností.
Po vybratí režimu a kliknutí na tlačidlo Zmeniť kanál ponúkne Chromebook možnosť Reštartovať. Chromebook sa reštartuje a požiada vás o prihlásenie do služby „Nainštalovať kritickú aktualizáciu“. Prihláste sa a potom v dialógovom okne, ktoré sa zobrazí po reštartovaní, vyberte položku Aktualizácia. Chromebook nainštaluje aktualizáciu a potom sa znova spustí, vymaže disk a nainštaluje novú verziu systému ChromeOS.
Ako sa vrátiť do stabilného režimu v systéme ChromeOS
Čo ak nie ste spokojní s režimom Dev Mode alebo Beta Mode? Kanál môžete jednoducho zmeniť a prejsť späť na Stable.
Po aktualizácii na Beta alebo Dev Mode vo verzii ChromeOS 59 alebo 60 budú obrazovky nastavení vyzerať veľmi odlišne. Ak chcete zmeniť kanály v novšej verzii Nastavenia v systéme ChromeOS, postupujte podľa týchto pokynov.
Kliknite na nastavenie v ľavom hornom rohu.
Nastavenia stále otvoríte rovnakým spôsobom. Kliknite na ikonu profilu a vyberte ikonu Nastavenia, ktorá vyzerá ako zariadenie nad dátumom. Otvorí sa nové políčko. Kliknite na nastavenie v ľavom hornom rohu okna.
zvoliť O systéme OS Chrome vľavo dole v zozname.
Teraz kliknite na O systéme OS Chrome v dolnej časti zoznamu, ktorý letí mimo ľavého okraja dialógového okna Nastavenia. Tým sa dostanete na novú obrazovku. Nájsť Podrobné informácie o zostavení na novej obrazovke v strede poľa. Kliknite na neho a potom kliknite na ZMENA KANÁLU asi tretinu cesty dole vpravo (pozri nižšie).
Kliknite na ZMENA KANÁLU napravo od zoznamu vedľa položky Kanál v zozname.
Nový box sa objaví s tromi možnosťami. Ak sa chcete vrátiť na stránku stabilný, vyberte ho zo zoznamu a vyberte ZMENA KANÁLU A POWERWASH.
Vyberte režim a potom kliknite na modré tlačidlo.
Ak používate režim Dev, môžete skúsiť režim Beta, ktorý je príliš nestabilný. Beta Mode nespôsobí toľko problémov pre toľko užívateľov, koľko je Dev Mode. Ak však chcete získať spoľahlivú skúsenosť s najmenšími haváriami, vyberte možnosť Stable a potom kliknite na tlačidlo.
Zdá sa, že Chromebook nerobí nič, ale stiahne verziu systému ChromeOS Stabilná. Daj tomu čas. Po dokončení kliknite na tlačidlo, ktoré hovorí RELAUNCH A POWERWASH, Chromebook sa reštartuje a zobrazí obrazovku s informáciou o tom, že je to funkcia Powerwashing počítača. Toto vymaže systém a reštartuje sa v stave od výrobcu, ako keby ste ho práve otvorili a prvýkrát zapli. Prejdite typickým procesom nastavovania Chromebooku a ste pripravení znova začať.