Obsah
- Úvod do vlastných ROM
- Výhody vlastných ROM
- Bliká vlastná ROM
- CyanogenMod 13
- OmniROM
- Špinavé jednorožce
- Náš Take
Aj keď je Android 6.0 Marshmallow k dispozícii od októbra 2015, jeho trhový podiel je podľa posledných štatistík spoločnosti Google stále necelých 20 percent. Pre väčšinu používateľov je hlavným dôvodom, prečo si nemôžu vychutnať najnovšiu verziu operačného systému Android, prístup ich bezdrôtového operátora alebo výrobcu zariadenia. Mnoho operátorov a výrobcov bohužiaľ poskytuje iba veľmi obmedzenú podporu, pretože sa zameriavajú predovšetkým na predaj nových zariadení.
Skvelou správou je, že program Marshmallow môžete do svojho zariadenia získať flashovaním vlastnej pamäte ROM. Budete určite potrebovať aspoň určité skúsenosti s počítačmi alebo veľmi dobrú schopnosť postupovať podľa pokynov. Ale odmena určite stojí za čas a úsilie, ktoré ste do nej vložili. Začnime krátkym úvodom do vlastných ROM, aby ste vedeli, prečo by ste mali vyskúšať niektorú z našich 3 najobľúbenejších vlastných ROM ROM Android 6.0 Marshmallow.
Úvod do vlastných ROM
ROM (pamäť iba na čítanie) je veľmi podobný štandardnému operačnému systému, napríklad Windows od Microsoftu alebo Mac OS X od Apple. Obsahuje všetky nízkoúrovňové kódy systému a základné (a nie také základné) aplikácie, ako napríklad kalendár, fotoaparát, poznámkový blok alebo správca súborov. Vo väčšine prípadov bude mať každé zariadenie svoju vlastnú ROM, ktorú prispôsobil dopravca alebo výrobca tak, aby čo najlepšie využil hardvér zariadenia.
Ale z dôvodu časovej tiesne, ľudských chýb a rôznych ďalších faktorov sa dopravcom a výrobcom zariadení zriedka podarí vydať dokonalú ROM. ROM niekedy obsahuje bloatware, ktorý spôsobuje spomalenie, alebo jej chýbajú základné funkcie, bez ktorých je ťažké žiť. To je miesto, kde prichádzajú vlastné ROM. Vlastná ROM nahrádza predinštalovanú verziu Androidu prispôsobeným operačným systémom.
Mnoho vlastných ROM je založených na AOSP (Android Open Source Program). „Je to verzia otvoreného zdrojového kódu systému Android vyvinutá spoločnosťou Google v konzorciu značiek, aby ponúkla čistú verziu systému, ktorá je k dispozícii každému. Môžu ho vývojári upraviť bez toho, aby bolo potrebné dodržiavať štandardy aplikácií Google, “vysvetľuje článok na stránkach MakeUseOf.
Ostatné ROM sú jednoducho doladené verzie pôvodnej ROM, ktoré ste dostali so zariadením. V obidvoch prípadoch existuje niekoľko zásadných výhod vlastných pamätí ROM.
Výhody vlastných ROM
Ak sa váš operátor alebo výrobca presunul a opustil vaše starnúce zariadenie, vlastná ROM je pravdepodobne jediný spôsob, ako si môžete vychutnať najnovší operačný systém Android. Inovácia na najnovšiu verziu systému Android výrazne zvyšuje vaše zabezpečenie, umožňuje vám využívať všetky najnovšie aplikácie a hry z Obchodu Play a poskytuje prístup k novým, praktickým funkciám.
Vlastná pamäť ROM je tiež najlepším spôsobom, ako môžete predĺžiť životnosť svojho smartphonu alebo notebooku o ďalší rok, dva alebo dokonca tri. Vývojári vlastných ROM trávia hodiny a hodiny optimalizáciou výkonu ROM odstránením úzkych miest a vylepšením rôznych nastavení na úrovni systému.
Väčšina vlastných pamätí ROM vám tiež umožňuje prispôsobiť zariadenie v oveľa vyššej miere. Je to čiastočne preto, lebo sprístupňujú veľa skrytých nastavení, ale čo je dôležitejšie, je to preto, že vám poskytujú prístup root (správca). Vďaka prístupu root sa vám otvára úplne nový svet vysoko schopných aplikácií pre Android.
Nakoniec, vlastná ROM môže byť jediným spôsobom, ako môžete zažiť Android tak, ako si to predstavoval Google. Používanie smartphonu alebo tabletu bez TouchWiz od Samsung alebo MIUI od spoločnosti Xiaomi môže byť osviežujúcim závanom čerstvého vzduchu.
Bliká vlastná ROM
Proces načítania inej verzie operačného systému Android sa bežne označuje ako blikanie ROM. Spravidla sa vykonáva pomocou vlastného nástroja na obnovenie, napríklad CWM alebo TWRP.Táto utilita umožňuje inštalovať ľubovoľnú kompatibilnú ROM iba niekoľkými ťuknutiami na displej. Pretože každá ROM má odlišné požiadavky a pokyny na inštaláciu, nebudeme sa v tomto článku podrobne zaoberať.
CyanogenMod 13
Prvá verzia CyanogenMod 13 bola vydaná 15. marca 2016 a bola okamžite hitom. CM13.0 priniesol mnoho dlho očakávaných funkcií systému Android 6.0.1 (r17), ako napríklad funkciu úspory batérie doze a nový model povolení.
CyanogenMod, zvyčajne skrátene CM, je vo vývoji od roku 2008 a v súčasnosti má tento projekt viac ako 50 miliónov ľudí, ktorí používajú CyanogenMod na svojich telefónoch. CyanogenMod je založený na Android Open Source Project a je navrhnutý na zvýšenie výkonu a spoľahlivosti v porovnaní s ROM založenými na Androidu vydanými predajcami a prepravcami.
Ak si chcete vyskúšať aplikáciu CyanogemMod 13 na svojom zariadení, prejdite do sekcie na stiahnutie na oficiálnej webovej stránke a vyhľadajte svoje zariadenie (CTRL + F vo webovom prehliadači). Keď nájdete kompatibilnú ROM, stiahnite si ju do počítača a postupujte podľa pokynov na inštaláciu vlastných obrazov obnovy a inštalačného programu CyanogenMod. Existuje tiež veľa videí na YouTube, napríklad toto, ktoré vám poskytne podrobné vizuálne pokyny.
OmniROM
OmniROM spustila skupina vývojárov (Xplodwild, Chainfire, Dees_Troy, Pulser a Entropy), ktorí neboli spokojní s rizikovým financovaním spoločnosti CyanogenMod v roku 2013. Hlavným cieľom ROM je poskytnúť nereklamné a takmer skladové skúsenosti so systémom Android s niekoľkými pekné výňatky navrchu.
Momentálne prebiehajú nočné vydania OmniROM Marshmallow. Pre nočnú podporu boli zahrnuté tieto zariadenia: Nexus 5 (kladivo), Nexus 5X (bullhead), Nexus 6 (shamu), Nexus 7 (2013) (flo), Nexus 10 (manta) a niekoľko ďalších zariadení vrátane Nexus 4 (mako), bude pridaný v priebehu najbližších niekoľkých dní.
OmniROM má vynikajúcu wiki, ktorá veľmi podrobne vysvetľuje, ako nainštalovať ROM. Vhodnú ROM si môžete stiahnuť z oficiálnej stránky na stiahnutie. Ak máte potrebné znalosti, odporúčame vám navštíviť aj stránku GitHub projektu a podieľať sa na vývoji ROM.
Špinavé jednorožce
Ako je popísané na stránke Google Plus v ROM, „Dirty Unicorns je v súčasnosti projekt založený na AOSP / CAF. Založil ho v roku 2012 Alex Cruz alias Mazda zo zvedavosti. ... Bolo založené na AOKP a skutočne nemalo v úmysle byť niečím iným. Časy sa menia a dnes máme celý zoznam talentovaných vývojárov s obrovskou podporou od tematických vývojárov, vývojárov a mnohých ľudí z celej komunity, ako aj niekoľkých výrobcov OEM. “
Dirty Unicorns je možno druhým najpopulárnejším zvykom pre Android ROM, a to hlavne vďaka širokému výberu podporovaných zariadení, medzi ktoré patrí Google Pixel C. ROM je otvorene vyvinutý na GitHub a môžete si ho stiahnuť z oficiálnych webových stránok. Ak si nie ste istí, ako nainštalovať Dirty Unicorns do zariadenia, pozrite si toto video z YouTube, ktoré vysvetľuje všetko, čo potrebujete vedieť.
Náš Take
V ojedinelých prípadoch, keď vaše zariadenie nie je kompatibilné so žiadnou z troch pamätí ROM uvedených v tomto článku, ešte stále zostáva nádej. Zamierte na fóra vývojárov XDA a vyhľadajte svoje zariadenie. Tam pravdepodobne nájdete vlastné pamäte ROM vyvinuté nezávislými vývojármi a nadšencami systému Android špeciálne pre váš smartphone alebo tablet.
Za nákup prostredníctvom našich odkazov dostaneme províziu z predaja. Uč sa viac.