Obsah
Keďže sú teraz aktívne milióny zariadení s Androidom, nie je prekvapením, že sa stala terčom číslo jeden pre vírusy, malware alebo kontextové reklamy. V tejto krátkej príručke vám ukážeme, ako vyčistiť svoj Google Pixel 3 XL, ak si myslíte, že bol infikovaný vírusom alebo škodlivým softvérom.
Ak váš Pixel zobrazuje jednu alebo viac z nasledujúcich položiek uvedených nižšie, je s najväčšou pravdepodobnosťou infikovaný:
- vyskakovacie reklamy nezmiznú
- stále sa zobrazuje správa alebo výzva na inštaláciu aplikácie
- domovská stránka aplikácie webového prehliadača sa neustále mení alebo sa predvolený vyhľadávací modul mení bez vášho vedomia
- prítomnosť aplikácií, ktoré nespoznávate
- výstrahy týkajúce sa infekcie vírusom alebo škodlivým softvérom a výzva na skenovanie zariadenia
Ak máte v telefóne Pixel 3 XL niektorú z týchto vecí, je čas odstrániť zo systému vírus alebo malware.
Ako odstrániť kontextové reklamy a vírusy z vášho zariadenia Google Pixel 3 XL
Ak si myslíte, že váš Google Pixel 3 XL obsahuje vírus alebo malvér, alebo ak neustále zobrazuje reklamy alebo vyskakovacie okná, nižšie sú uvedené kroky, ktoré môžete urobiť.
Reštartujte do bezpečného režimu
Vyskakovacie okná alebo malware vo väčšine zariadení s Androidom sa zvyčajne šíria podľa aplikácií. Ak dostávate trvalé vyskakovacie reklamy alebo výzvu, aby ste nainštalovali aplikáciu, možno ste si nainštalovali aplikáciu tretej strany, ktorá prevezme kontrolu nad systémom, takže neustále zobrazuje reklamy. Ak to chcete skontrolovať, skúste zaviesť zariadenie do bezpečného režimu. Existujú dva spôsoby, ako zaviesť bezpečný režim v telefóne.
Reštartovanie zariadenia Google Pixel 3 XL do bezpečného režimu, keď je ZAPNUTÉ:
- Stlačte a podržte vypínač zariadenia.
- Na obrazovke klepnite na vypínač a podržte ho.
- V prípade potreby klepnite na OK.
- Vaše zariadenie sa spustí v bezpečnom režime. V dolnej časti obrazovky sa zobrazí „Núdzový režim“.
Reštartovanie zariadenia Google Pixel 3 XL do bezpečného režimu, keď je vypnuté:
- Stlačte na svojom zariadení Moc tlačidlo.
- Keď sa spustí animácia, stlačte a podržte zariadenie Znížiť hlasitosť tlačidlo. Podržte ju, kým sa animácia neskončí a zariadenie sa nespustí v bezpečnom režime.
- V dolnej časti obrazovky sa zobrazí „Núdzový režim“.
- (Ak chcete opustiť bezpečný režim, reštartujte zariadenie).
Pamätajte, že zavedenie do bezpečného režimu vám automaticky nepovie, ktorá z vašich aplikácií je nepríjemná. Musíte sledovať telefón a skontrolovať, či vyskakovacie okná zostávajú. Ak sa zastaví v bezpečnom režime, ale vráti sa, keď je telefón v normálnom režime, môžete sa staviť, že vinníkom je aplikácia. Ak chcete zistiť, ktorá z vašich aplikácií spôsobuje problémy, mali by ste telefón zaviesť späť do bezpečného režimu a postupovať podľa týchto krokov:
- Spustite počítač do bezpečného režimu.
- Skontrolujte problém.
- Keď potvrdíte, že je na vine aplikácia tretej strany, môžete začať odinštalovať aplikácie jednotlivo. Navrhujeme, aby ste začali s najnovšími, ktoré ste pridali.
- Po odinštalovaní aplikácie reštartujte telefón do normálneho režimu a skontrolujte problém.
- Ak je váš Pixel 3 XL stále problematický, opakujte kroky 1–4.
Odstráňte podozrivé aplikácie
Ak si pamätáte naposledy nainštalovanú aplikáciu a myslíte si, že je to tá, ktorá pravdepodobne prevzala systém a prinútila ho zobrazovať aplikácie, mali by ste ju najskôr odstrániť. Postup vymazania aplikácie z telefónu Google Pixel 3 XL:
- Na ploche klepnutím a potiahnutím prstom nahor zobrazte všetky aplikácie.
- Klepnite na ikonu aplikácie Nastavenia.
- Klepnite na ikonu Aplikácie a upozornenia.
- Klepnite na ikonu šípky doprava a zobrazte všetky aplikácie.
- Klepnite na aplikáciu.
- Klepnite na Odinštalovať.
- Potvrďte klepnutím na OK.
Vráťte všetky nastavenia softvéru na pôvodné hodnoty
Ak sa vám zdá, že problémovú aplikáciu nenájdete, alebo máte dostatok aplikácií a nemáte čas ju identifikovať, môžete Pixel 3 XL jednoducho resetovať na pôvodné hodnoty. Týmto vymažete všetky svoje osobné údaje, prispôsobenia a čo je dôležitejšie, všetky stiahnuté aplikácie. Urobiť to:
- Vytvorte si zálohu svojich osobných údajov.
- Nezabudnite v telefóne poznať používateľské meno a heslo pre účet Google.
- Otvorte aplikáciu Nastavenia.
- Klepnite na Systém.
- Klepnite na Rozšírené.
- Klepnite na Obnoviť možnosti.
- Klepnite na Vymazať všetky údaje (obnovenie výrobných nastavení) a potom na Obnoviť telefón. V prípade potreby zadajte kód PIN, vzor alebo heslo.
- Ak chcete vymazať všetky dáta z interného úložiska telefónu, klepnite na Vymazať všetko.
- Po dokončení mazania telefónu vyberte možnosť reštartovať.
Pretože máte do činenia s pravdepodobne zlou aplikáciou, problém sa môže vrátiť, ak po obnovení továrenských nastavení znova nainštalujete rovnakú skupinu aplikácií.Nezabudnite skontrolovať aplikácie, ktoré nainštalujete po obnovení, aby ste problém odstránili. Nainštalujte si aplikácie iba z oficiálnych zdrojov a vyhnite sa tým od pochybných vývojárov.
Použite Play Protect
Aby ste minimalizovali pravdepodobnosť nesprávnych aplikácií vo vašom systéme, nezabudnite povoliť Play Protect. Toto je bezpečnostná funkcia v aplikácii Obchod Google Play, ktorá na vašom zariadení skenuje prítomnosť nežiaducich alebo zlých aplikácií alebo iných bezpečnostných hrozieb. Play Protect zapnete takto:
- Otvorte na svojom zariadení Android aplikáciu Obchod Google Play.
- Klepnite na ikonu ponuky (tri vodorovné čiary)
- Klepnite na Play Protect.
- Zapnite možnosť Vyhľadávať na zariadení bezpečnostné hrozby.
Používajte antivírusové aplikácie
Váš telefón je malý počítač a môže vám výrazne prospieť, ak použijete preventívne opatrenia, ako je inštalácia antivírusovej alebo bezpečnostnej aplikácie. Skúste navštíviť Obchod Play a zaobstarajte si pre svoj systém aspoň jednu antivírusovú aplikáciu. Antivírusové aplikácie môžu byť zadarmo alebo nie, takže je na vás, aby ste sa rozhodli, ktorú si zaobstaráte. Uistite sa, že používate iba známu alebo oficiálnu bezpečnostnú aplikáciu. Niektoré zlé aplikácie môžu byť maskované ako antivírusové aplikácie, preto pri výbere postupujte opatrne.
Uistite sa tiež, že máte nainštalovanú iba jednu antivírusovú aplikáciu. Mať viac ako jeden môže spôsobiť vážne problémy s výkonom. Vyberte si jeden a držte sa ho.
Vypnite povolenie aplikácie
Ak stále dostávate vyskakovacie reklamy, ktoré nezmiznú pri používaní prehliadača, ako je Chrome, môžete upozornenia z webu zastaviť. Postupujte nasledovne:
- Otvorte aplikáciu Chrome.
- Prejdite na webovú stránku.
- Napravo od panela s adresou klepnite na ikonu Viac (tri bodky).
- Klepnite na ikonu Informácie (kruh s i).
- Klepnite na Nastavenia webu.
- V časti Povolenia klepnite na Upozornenia.
- Ak nevidíte „Povolenia“ alebo „Upozornenia“, na webe nie sú zapnuté upozornenia.
- Vypnite nastavenie.
Ako zabrániť vírusom, vyskakovacím reklamám alebo malvéru v telefóne Google Pixel 3 XL
Predchádzanie vírusom v zariadení s Androidom je náročné. Ste prvá obranná línia vášho telefónu, takže za infikovanie vášho zariadenia môžete väčšinou sami. Toto sú dôležité tipy, ktorým sa chcete vyhnúť, aby ste sa vyhli malvéru:
- Pri inštalácii aplikácie vždy vykonajte náležitú starostlivosť. Ak si nie ste istí, či je bezpečná alebo nie, chcete skontrolovať recenzie od iných používateľov alebo vyhľadať na internete spätnú väzbu k aplikácii.
- Držte sa oficiálnych aplikácií.
- Neklikajte na odkazy, ktoré vám ukazujú, ako si nainštalovať aplikáciu. Obchod Play používajte iba na inštaláciu aplikácií.
- Vyhýbajte sa navštevovaniu známych nástrahových webov. Stránky s pornografiou sú notoricky známymi zdrojmi vírusov, ale rovnako aj nevinne vyzerajú.
- Vyvarujte sa inteligentným vyskakovacím oknám, ktoré vás varujú, že je vaše zariadenie infikované alebo má vírus. Vyskakovacie okná takýchto typov väčšinou spustia kód po jeho klepnutí alebo kliknutí. Váš telefón bude nakoniec nútený sťahovať aplikácie alebo iný nechcený softvér.
- Minimalizujte aplikácie čo najviac. Pravdupovediac, vôbec neexistuje žiadna „bezplatná“ aplikácia. Vývoj akejkoľvek aplikácie je drahý, takže vývojári sa pokúsia svoje produkty tak či onak obohatiť. Jedným z bežných spôsobov, ako môžu zlí vývojári profitovať z ich aplikácií, je infikovanie zariadenia, ktoré neustále zobrazuje reklamy.